Bursa'nın bir ilçesini daha kurak vurdu!
Yenişehir'de sonbahar yağmurlarının görülmemesi tarımsal faaliyetleri olumsuz etkiliyor. Çiftçiler, hazırladıkları toprağa buğday ve arpa ekemezken, sulama göletlerindeki doluluk oranları her geçen gün azalıyor.
BURSA , 21 Kasım 2019 Perşembe, 11:51
Bursa'nın bir ilçesini daha kurak vurdu!

Yenişehir'de sulama göletlerinin bugünkü doluluk oranlarının yüzde 30'lara kadar gerilediğini belirten Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, bu durumdan, önümüzdeki yıl yaz aylarında tarımsal faaliyetlerin olumsuz etkilenebileceğini anlattı. Aktaş, "Yeniköy, Kavaklı, Akbıyık, Orhaniye, Burcun, Terziler ve Alaylı sulama göletleri ilçedeki tarımsal faaliyetlerin can damarı gibi. Bu göletlerin tarımsal sulama ihtiyacını karşılayabilmesi için bugünlerde sonbahar mevsimine özgü yağmur yağışlarının başlaması gerekiyor" dedi.

Boğazköy ve Yeraltı Sulama Projeleri kapsamında arazileri olan çiftçilerin bu olumsuzluktan kısmen etkileneceğini vurgulayan Aktaş, "Sulama projesi kapsamının dışında kalan arazilerin su ihtiyacı yağmur yağışlarıyla karşılanıyor. Beklenen yağışlar gelmezse çiftçi için ciddi bir kuraklık tehlikesi baş gösterebilir" diye konuştu.

Bu denli yağışsız bir kasım ayının uzun yıllardır yaşanmadığını dile getiren Aktaş, önümüzdeki günlerde yağışların mevsim normallerinde gerçekleşmesini umduklarını kaydetti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR