Bursa'nın gururu oldular!
Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ), Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ile Makine Teknolojileri Robot Otomasyon Topluluğu “Geleceğin Uçak Tasarımı 2015” (Future Flight Design 2015) Yarışmasına ALYA isimli III. Nesil İnsansız Hava Aracı (İHA) ile katıldı. 2014-2015 Eğitim Öğretim yılında BTÜ Makine Teknolojileri Robot Otomasyon Topluluğu’na üye öğrenciler tarafından dizayn edilerek, üretimi gerçekleştirilen ALYA, yarışmada 5.nciliği elde etti.
BURSA , 20 Mayıs 2015 Çarşamba, 19:14
Bursa'nın gururu oldular!
Geçtiğimiz yıllarda düzenlenen yarışmalara I. nesil İHA “Lagari” ve II. nesil İHA “Nimbus” ile katılarak başarılı sonuçlar elde eden BTÜ Makine Teknolojileri Robot Otomasyon Topluluğu 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılında yeni özelliklerle donattıkları “Alya” ile   İstanbul Hazerfen Havaalanında, Hava Harp Okulu tarafından düzenlenen “Geleceğin Uçak Tasarımı 2015” de (Future Flight Design 2015) önemli bir başarı elde etmesini bildi.Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Lekesiz ve takım danışmanı Tophane Anadolu Endüstri Meslek Lisesi öğretmenlerinden Murat Bozdemir ile Makine Teknolojileri Robot Otomasyon Topluluğu bünyesinde çalışmalarını sürdüren BTÜ Hendese takımı, çeşitli ülkelerden ve üniversitelerden gelen 47 farklı takımla kıyasıya mücadele ederek ilk 5’e girmenin gururunu yaşadı.

BTÜ imkânları ile geliştirilen İHA ALYA özellikleri bakımından önemli detaylara sahip, 2.29 kg. ağırlığı, 75 km/saat üst hız ile 2-3 km. menzile sahip olan uçak 10 dakika havada kalabiliyor.

FFD nin ilk düzenlendiği yarışmada da BTÜ Hendese takımı 2.'lik elde etmişti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR