Bursa Tophane Meslek Lisesi'nde çifte kutlama
Bursa'nın en köklü eğitim kurumlarından biri olan Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde kuruluşunun 150. yılı ve Öğretmenler Günü coşkusu bir arada yaşandı.
BURSA , 25 Kasım 2018 Pazar, 14:44
Bursa Tophane Meslek Lisesi'nde çifte kutlama

Öğretmenler günü vesilesiyle bir otelde düzenlenen görkemli geceye Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, 150. yıl Kutlama Komitesi Başkanı Vehbi Varlık, Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Yusuf Ay, geçmiş dönem Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Balkantürk Eğitim Vakfı Başkanı Naci Şahin yanı sıra okul öğretmenleri, idarecileri, eski öğretmenler ve Tophane MTAL mezunu çok sayıda işadamı katıldı. Tophane MTAL 150. yıl marşının coşkuyla hep bir ağızdan söylenmesinin ardından, okulun 150 yılını anlatan kısa belgesel film büyük beğeniyle izlendi.

"YAKTIĞINIZ MEŞALEYİ GURURLA TAŞIYACAĞIZ"

Gecenin açılış konuşmasını yapan Tophane MTAL Müdürü Yusuf Ay, "Bitmeyecek hayaller ve rüyalarla devam edecek, ağır bir sorumluluk gerektiren kutsal bir görevi ifa etmekteyiz. Yetiştirdiğimiz ve yetiştireceğimiz nesiller ülkemizin geleceğinde önemli görevler üstlenecektir. Bizler de bunun bilinci ve sorumluluğuyla haraket ediyoruz. Yaktığınız meşaleyi gururla taşıyacağız" dedi. Sonrasında konuşan Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger de, tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutlayarak, öğretmenler gününü 150 yıllık köklü bir çınar olan Tophane MTAL öğretmenleriyle bir arada geçirmekten mutluluk duyduğunu söyledi. Tophane MTAL'in Bursa ve Türkiye sanayisi için çok önemli hizmetlere imza attığını ifade eden geçmiş dönem Bursa Belediye Başkanı Recep Altepe ise, yeni eğitim sistemiyle mesleki ve teknik liselerinin öneminin daha da artacağını belirtti.

"EĞİTİM KALİTESİNİN ARTMASI İÇİN SANAYİCİLERE GÖREV DÜŞÜYOR"

Sanayinin gelişiminde mesleki ve teknik liselerin önemine dikkat çeken 150. yıl Kutlama Komitesi Başkanı Vehbi Varlık da, "Bir ülkenin kalkınma ve refah seviyesi, o ülkenin iş hayatına katılan eğitimli insan sayısı ile doğrudan alakalıdır. Türkiye, genç nüfusu dolayısıyla işgücü potansiyeli yüksek bir ülkedir. Yerli üretimin arttırılması ve gelişmesi için sanayimizin iyi yetişmiş gençlere ihtiyacı olduğu uzun yıllardır üzerinde konuştuğumuz bir gerçektir. Mesleki ve Teknik okulların eğitim kalitesinin arttırılması ve bu okullardan mezun olan öğrencilerin istihdam edilmesi için Bursalı sanayiciler olarak bizlere büyük iş düşüyor" ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından 150. yıl pastası hep birlikte kesildi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR