Caddeye ismini veren ve hastalara şifa olan 'tek mezar' görenleri şaşırtıyor
Sivas'taki Tekmezar Caddesi'nin ismini aldığı tek başına duran mezar, görenlerin dikkatini çekiyor. Kimsesiz bir dergah üyesinin yattığı düşünülen mezarın boş mu yoksa dolu mu olduğu bilinmezken, bir mahalle sakini tek mezarın 100 yıldan fazla süredir sıtmaya iyi geldiğini ve hastaların şifa bulduğunu söyledi.
GÜNDEM , 23 Kasım 2020 Pazartesi, 13:41
Caddeye ismini veren ve hastalara şifa olan 'tek mezar' görenleri şaşırtıyor

Kent merkezi Çayyurt Mahallesi'nde Tekmezar Caddesi'nde bulunan "Tekmezar" isimsiz olmasıyla merak konusu olurken görüntüsüyle de dikkat çekiyor. Rivayete göre geçmişte tek mezarın bulunduğu alana yakın bir yerde Mevlana Mesnevi Dergahı'nda hizmet eden kimsesiz biri hayatını kaybetti.

İÇİ BOŞ MU DOLU MU BİLİNMİYOR

Caddeye de adını veren ve cadde ortasında tek bulunan mezar görenlerin dikkatini çekse de mezarın içi kimisi için boş kimisi için ise dolu biliniyor. Mahalle muhtarı Necip Köse mezara bilenlerin şifa veya dilek amaçlı değil dua etmek amacıyla ziyaret ettiğini dile getirirken, mahallede yaşayan bir kadın ise bu mezara sıtma hastalarının gelerek şifa aradığını söyledi.

"TEK OLDUĞU İÇİN DİKKAT ÇEKİYOR"

Çayyurt Mahallesi Muhtarı Necip Köse, mezarın tek olması dikkat çektiğini ifade ederek şu ifadelere yer verdi:

"Tarihi bir mezar olduğu için ismiyle tek mezar caddesi. Kendisi de tek mezar caddesinde Pazartesi pazarının üstünde zamanla defnedildiği yerde bulunuyor. Bizde belediye ve muhtarlık olarak koruma altına aldık. Burada yatan zat Allah Rahmet eylesin 1940 yıllarında Mevlana Mesnevi Dergahı'nda kimsesiz sahipsiz bir vatandaş, hizmet ederken rahmetli oldu. O dönem yoğun kış nedeniyle yakın olduğu için buraya defnedildi. Burada da tek mezar olarak bulunuyor, ismi de bilinmiyor. Burada tek olması dikkat çekiyor, ziyaretler ediliyor. Herhangi bir dilek veya beklentili bir dua edilmiyor" dedi.

"100 SENEDEN BERİ SITMAYA İYİ GELİYOR"

Mahallede yaşayan bir kadın ise bu mezara sıtma hastalarının gelerek şifa aradığını belirterek "Bu gördüğünüz mezarlık 100 seneden beri sıtma tekkesiydi. Ama zamanla insanlar değişti. Bu kabrin ne olduğunu bilmiyorlar. Bütün Sivas halkı köyden gelenler burada sıtma hastalığına ziyaret edip iyi olup gidiyorlardı" diye konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR