Çatışmalar mülteci kampına sıçradı
Muhaliflerin Suriye'nin başkenti Şam'da bulunan Yermuk Filistin Mülteci Kampı'nda bir polis karakolu ve cephaneliği ele geçirdiği ileri sürülüyor.
DÜNYA , 22 Temmuz 2012 Pazar, 12:26
Çatışmalar mülteci kampına sıçradı

Soruları cevaplayan Filistinli aktivist Ebu Hanzala, çoğunlukla Filistinli mültecilerin yaşadığı kampta 2 kişinin atılan havan topu nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti.

Suriye'deki Fetih Hareketi Sekreteri Husni Hamdan ise Yermuk kampının girişinde çatışmaların devam ettiğini ve Yermuk Caddesi'nde 3 kişinin yaralandığını ifade etti.
Suriye'nin başkenti Şam'da operasyonlar nedeniyle halk şehri terk etmeye başlarken, nizami orduyla Özgür Suriye Ordusu arasında çatışmalar şiddetlendi.
Londra merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, gün boyunca Şam'ın çeşitli semtlerinde gerçekleşen operasyonlarda 35 kişinin hayatını kaybettiğini, ülkenin iç kesimlerinde yer alan Humus'ta 31, İdlib'te 20, Dera ve Halep'te 15'er, Deyru'z Zor'da 8, Hama'da 7, Lazkiye, Kuneytra ve Haseke'de birer olmak üzere güvenlik güçlerince açılan ateş sonucunda ölü sayısının 134'e çıktığını bildirdi.

Şam'da ekmek bulunamıyor, elektrikler kesiliyor
Öte yandan Şam'ın birçok semtinde operasyonlar nedeniyle halkın şehri terk etmeye başladığı, kentte ekmek ve gıda sıkıntısı çekilmeye başlandığı ifade edildi. Ekmek fırınları önünde uzun kuyruklar oluştuğu iş yerleri ve dükkanların 6 günden bu yana kapalı olduğu bildirildi.
Başkent Şam'da elektriğin sık sık kesildiği, halkın elektriği jeneratörlerden temin etmeye çalıştığı kaydedildi.

Halep'te yoğun silah sesleri
Halep'in Salahaddin bölgesinde şiddetli patlamaların ardından yoğun silah seslerinin yükseldiğini belirten Şam Haber Ağı, nizami ordu ile Özgür Suriye ordusu arasında çatışmaların yaşandığını aktardı.

Humus'ta ağır silahlar kullanılıyor
Suriye ordusunun Humus'un Rastan ilçesine hava destekli ağır silahlarla tekrar saldırıya geçtiğini ve birçok füzenin yerleşim yerine düştüğünü belirten haber ağı, ordunun Rastan'da yeni bir katliam gerçekleşmesinden korkulduğunu dile getirdi.
Humus Merkez Cezaevi'nde görevli muhafızların bir kısmının muhaliflerin safına geçtiği, bu kişilerle görevliler arasında çıkan çatışmada 4 kişinin öldüğü bildirildi.
Ülkenin kuzeyinde yer alan Kamışlı kentinde Özgür Suriye Ordusu'nun hava alanını ele geçirmeye çalıştığı belirtildi.

Ürdün sınırında çatışmalar
Suriye muhalefeti kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Ürdün-Suriye Nasip Sınır Kapısı'nın denetimini ele geçirmeyi amaçlayan Özgür Suriye Ordusu ile Suriye rejimi ordusu arasında dün başlayan çatışmalar devam ediyor.
Öte yandan Ürdün Hükümeti ise ülkenin kuzeyini korumak için tüm seçeneklere açık olduklarını belirtti. 

 

AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR