Çavuşoğlu ile Stoltenberg'den önemli açıklamalar
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Ankara ziyareti kapsamında görüştüğü NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'e müttefiklerin terör örgütlerine desteği konusunda sitemde bulunduklarını söyledi. Çavuşoğlu, Ermenistan'a verdiği destek üzerinden başta Fransa olmak üzere AB ülkelerini de eleştirdi.
GÜNDEM , 05 Ekim 2020 Pazartesi, 13:55
Çavuşoğlu ile Stoltenberg'den önemli açıklamalar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Ermenistan doğrudan sivilleri hedef alıyor. Bu esasen savaş suçudur" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası bir basın açıklaması yaptı. Çavuşoğlu, başta NATO olmak üzere herkesin, Ermenistan'a Azerbaycan topraklarından çekilmesi çağrısında bulunması gerektiğini söyledi.

"Ermenistan'ın sivillere saldırması yeni değil. Hocalı'da insanları, 'çocuk', 'kadın' demeden nasıl katlettiğini görebilirsiniz. Şimdi önce çatışma hattında hem askerlere hem sivillere saldırdı, birçok sivil şehit oldu" diyen Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Sıkışan Ermenistan sivilleri hedef alarak füze göndermeye başladı, bu esasen savaş suçudur. Azerbaycan ise kendi topraklarını almak için mücadele ediyor. Tüm uluslararası örgütler ve ülkeler ya çok dengeli olmaya çalışıyor ya da Ermenistan'ı destekleyen açıklamalarda bulunuyor. Bu sorunu çözmek için kurulan Minsk Üçlüsü'nden Fransa, açık açık Ermenistan'a destek veriyor.

Hem Türkiye hem de Batılı ülkeler olarak buraların toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Ermenistan'ın bir an önce buralarda çekilmesi çağrısında herkesin bulunması gerekiyor, 30 yıldır devam ediyor. Ermenistan bu işgalin tadını çıkarıyor. Cesareti nereden buluyorsa, Azerbaycan'a saldırıyor, herkesin güçlünün değil, haklının yanında yer alması gerekiyor."

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

"Özellikle İdlib'de NATO'dan Türkiye'nin desteği oldu ama müttefiklerin ciddi anlamda engellemesi oldu. Mütteğifimiz Polonya'nın desteği oldu, çok teşekkür ediyoruz.

Afganistan'dan apar topar çekilmenin doğru olmadığını düşünüyoruz. Müttefikler arasında samimi bir istişareden sonra karar vermemiz gerektiğini düşünüyoruz.

Irak ciddi sorunlarla karşı karşıya. NATO'nun oradaki misyonuna da destek veriyoruz, ama maalesef hayata geçemedi Irak'ın karşı karşıya olduğu sorunlardan dolayı...

Libya'da kalıcı ateşkes için sarf ettiğimiz çabalar hakkında bilgi verdik. Destek veremiyorlarsa müttefikler, terör örgütlerine destek vermesinler. Terör listemizdeki örgütlerle angajmana girmeleri kabul edilemez.

Savunma sanayi ihtiyaçlarını kendi içimizde halletmemiz gerekiyor. Patriot alamadığımız için müttefiklerimizden S-400 almak durumunda kaldık. Bu sadece hava savunma sistemiyle alakalı değil, müttefiklerin bu konularda zorluk çıkarmaması gerekiyor. NATO'nun 2030 yılına katkı sağlamaya destek vereceğiz."

Stoltenberg'in açıklamaları;

Türkiye çok değer verdiğimiz bir müttefik. Türkiye'nin güvenliği NATO için önemlidir Amacımız Doğu Akdeniz'deki gerilimi düşürmek. Türkiye ve Yunanistan'ın yapıcı tutumu olumlu. Uyuşmazlıklar müzakere yoluyla ele alınmalı. S-400'ün alınması bizim için bir sorun çıkartıyor. Hava araçlarımıza tehlike teşkil ettiği gibi, ABD'den yaptırım tehdidini de ortaya çıkartıyor.

SORU-CEVAP

(Ermenistan'ın saldırıları)

Çavuşoğlu: Ermenistan'ın sivillere saldırması yeni değil. Sıkışan Ermenistan sivilleri hedef alıyor. Ermenistan sivillere saldırıyla savaş suçu işliyor.

Stoltenberg: Durumu çok dikkatli şekilde takip ediyoruz. Net çağrıda bulunuyoruz. Hemen savaşın durdurulması. Barışçıl müzakereye dayanan bir çözümün bulunması. Tüm taraflar çatışmayı bir an önce durdurmalı

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR