Çavuşoğlu'ndan CHP Genel Merkezi'ne ziyaret
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü.
GÜNDEM , 30 Aralık 2019 Pazartesi, 12:22
Çavuşoğlu'ndan CHP Genel Merkezi'ne ziyaret

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu tezkere konusunda bilgi vermek amacıyla Kılıçdaroğlu'ndan randevu talebinde bulunmuştu ve Kılıçdaroğlu söz konusu talebe olumlu yanıt vermişti.

Çavuşoğlu, Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmede Libya tezkeresi konusunda CHP'yi bilgilendirdi.

Bakan Çavuşoğlu'nu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Ünal Çeviköz karşıladı.

GÖRÜŞME SONRASI AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, görüşmenin ardından "CHP'yi tezkere konusunda bilgilendirdik. Tabiki karar CHP'nindir. Çavuşoğlu, "MHP'ye gidecek misiniz?" sorusu üzerine, "MHP'ye gitmiyoruz. Sayın Genel Başkan Devlet Bahçeli mesaj gönderdiler. 'Zaten tutumuz belli, biz tezkereyi tam olarak destekliyoruz, dolayısıyla bize gelerek vakit kaybetmelerine gerek yok, diğer siyasi partileri bilgilendirsin' demişler. Dolayısıyla bugün İYİ Parti'yi ziayret ederek, genel başkanı bilgilendireceğiz" açıklamasını yaptı.

Çavuşoğlu, Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmenin ardından İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile bir araya gelecek.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çeviköz'den açıklama

Libya'daki durum Suriye'dekinden çok daha geniş yansımaları olacak niteliktedir. Libya'ya asker göndererek taraf olmak yerine tarihten gelen sorumluluklarını ve birikimlerini de dikkate alarak diplomasiye öncelik vermesi gerektiğini düşünüyoruz.

Asker göndererek mevcut durumu daha da kötüleşmesine yol açmak bölgede çatışmaların çapını ve yaygınlaşmasını geliştirecek mahiyettedir.

Komşu ülkelere baktığımızda en başta Tunus'un böyle bir gelişmeye destek vermesi beklenirken, böyle olmadığını görüyoruz. Mısır, Suudi Arabistan gibi ülkeler çatışmada taraf tutarak Türkiye'yi bir hasım olarak görmeye hazırlanıyorlar.

Aynı zamanda Fransa'nın Libya'daki durumdan endişe duyduklarını ve taraflardan birini desteklediklerini görüyoruz.

Türkiye'nin Müslüman kanı dökülmemesi için diplomasiye önem vermesi gerekiyor. Eğer çatışmalar uzarsa Libya'dan da Suriye'deki gibi bir göçün Türkiye'ye gelmesi muhtemel.

Biz yüce meclisimize gelecek olan tezkereye olumsuz baktığımızı söylemek isterim.

Soru: Bakan Çavuşoğlu tezkere içeriği ile metni ile ilgili bilgi verdi mi?

Hayır, tezkerenin içeriği ile ilgili bir bilgimiz şu anda yok. Biraz evvel kendisi de sorulan bir soruya yanıt verdiğinde tezkere metninin cumhurbaşkanlığına gönderildiğini söyledi, sanırım oradan meclise gelecek tezkere.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR