Cezalar 3'e katlandı S plaka satışları arttı
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin şehir içindeki servis taşımacılığının kontrollü bir şekilde sürdürülebilmesi için başlattığı S plaka satışları devam ederken, ruhsatsız çalışan ticari araçlara uygulanan para cezasının 3 katına çıkarılması satışlara olan ilgiyi artırdı.
BURSA , 07 Haziran 2012 Perşembe, 11:00
Cezalar 3'e katlandı S plaka satışları arttı

Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 6321 sayısı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’un 3. Maddesi’nde yapılan düzenleme ile ruhsatsız çalışan ticari araçlara yönelik ağır yaptırımlar getirildi. Buna göre, 2918 sayılı Kanunun ek ikinci maddesine şu fıkralar eklendi:

“İlgili belediyeden izin veya ruhsat almaksızın, belediye sınırları dâhilinde ticari amaçlı yolcu taşıyan kişiye, araç sahibine, bağlı bulunduğu durak, işyeri ve işletmelerin sorumlularına birinci fıkrada gösterilen idari para cezası üç kat olarak, fiilin işlendiği tarihten itibaren bir yıl içinde tekerrürü halinde ise beş kat olarak uygulanır. Ayrıca, araç her defasında altmış gün süre ile trafikten men edilir. Ayırıcı işareti bulunmayan üçüncü fıkra kapsamındaki araçlardan taşımacılık hizmeti alanlara da birinci fıkrada belirtilen cezanın üçte biri oranında idari para cezası uygulanır.” Bu düzenleme ile daha önce 650 TL olarak uygulanan idari para cezası bin 950 TL, bir yıl içinde tekrarı durumunda ise 3 bin 250 TL olarak uygulanacak. Daha önce 15 gün olan trafikten men cezası ise yeni düzenleme ile 60 güne çıkarılmış oldu.

Satışlara yoğun ilgi

Uygulanan cezaların caydırıcı olmasıyla birlikte Büyükşehir Belediyesi tarafından satışa çıkarılan S plakalara ilgi artmaya başladı. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve UKOME Başkanı Seyfettin Avşar’ın başkanlığında Encümen Salonu’nda her Salı günü yapılan ihaleler, yoğun ilgi görüyor. Toplamda bin plakanın sahibini bulacağı ihaleler, Temmuz ayına kadar sürecek. Kentte servis taşımacılığı yapmaya yetkili araç sayısının yetersizliğinden hareketle, ruhsatsız çalışmaların önüne geçmeyi amaçlayan uygulamada 100 bin 750 TL bedelle açık artırmaya sunulan plakaların fiyatlarında herhangi bir indirime gidilmesinin söz konusu olmadığı da belirtildi.

Denetimler yoğunlaşıyor

Karayolları Trafik Kanunu’nda bulunan maddelere göre idari para cezası uygulama yetkisini elinde bulunduran polis ve jandarma, denetimlerinde yeni cezaları uygulamaya başlarken, Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri de ruhsatsız çalışan ticari araçlara yönelik denetimlerini artırdı. Bursa Servis Aracı İşletmecileri Odası Başkanı Sadi Aydın, yasadaki yeni düzenleme ile cezaların artması ve denetimlerin de sıklaştırılmasını olumlu karşıladıklarını belirterek, bu sayede yaşanan haksız rekabetin de ortadan kaldırılabileceğini söyledi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR