CHP 'çoklu baro' için AYM'ye başvurdu
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), kamuoyunda 'çoklu baro' olarak bilinen düzenlemenin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.
GÜNDEM , 16 Temmuz 2020 Perşembe, 13:26
CHP 'çoklu baro' için AYM'ye başvurdu

CHP, dün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 'çoklu baro' düzenlemesinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

CHP adına başvuru yapan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'ın açıklamaları:

Yasanın 21 maddesinin iptalini istedik. Baroların görevleri salt mesleği geliştirmek değildir, temel görevi hukukun üstünlüğü ve insan haklarını savunmaktır. Bizim Türkiye'de yargı çevresinden anladığımız il düzeyindedir. Başka ülkelerde bu bir eyalet de olabilir. Aynı çevrede iki baronun örneği yok. İstanbul'da 23 baro olabilir, Ankara'da 8 baro kurulabilir, İzmir'de 4 baro kurulabilir. Ne var bunda canım da denebilir. Bunda şu var. Barolar arası ideolojik, ekonomik ve siyasi rekabet, disiplini ve meslek ahlakını ortadan kaldırır. Ayrıca farklı dinsel, etnik, ideolojik hatta yaşam tarzı üzerinden oluşacak yeni barolar adliyelerimizi çatışma merkezlerine dönüştürür, bu da adil yargılama imkanını ortadan kaldırır.

Sayın Bahçeli'nin hassasiyeti malumdur. Çok merak ettim sayın Bahçeli, PKK ve FETÖ'nün baro kuracaklar iddiasına karşı kursunlar diyen AK Parti Grup Başkanvekilinin beyanının arkasında mıdır, değil midir merak ediyoruz. Türkiye Barolar Birliği'nin genel kurulunu temsil yeniden düzenleniyor ve delege sayıları değiştiriliyor. İllerden gelen iki olan delege sayısı 3'e çıkıyor.

Başvurumuzun kabul edileceğine yüzde 100 inanıyorum.

Tayyip Erdoğan, tek vatan, tek bayrak, tek millet, tek devlet der de, hiç de tek bıraktığı bir şey kalmadı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR