CHP'de sürpriz seçim
CHP TBMM Grubunun bu sabah saat 10.00’da başlayan Grup Başkanvekilliği seçimlerinde Sinop Milletvekili Engin Altay sürprizi yaşandı.
GÜNDEM , 26 Haziran 2013 Çarşamba, 12:59
CHP'de sürpriz seçim

Hiç bir aday ilk turda seçilmek için gerekli olan 68 oy barajını aşamazken, Altay 59 oyla en yüksek oy alan isim oldu.

Seçime mevcut grup başkanvekilleri Akif Hamzaçebi, Emine Ülker Tarhan ve Muharrem İnce ile Sinop Milletvekili Engin Altay, Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, Manisa Milletvekili Özgür Özel ve Konya Milletvekili Atila Kart “en güçlü adaylar” olarak girdi. Yaklaşık bir saat süren ilk tur oylamanın sonucunda Altay 59 oy alırken, sırasıyla Akif Hamzaçebi 57, Emine Ülker Tarhan 47, Özgür Özel 46 oy aldı. CHP üç grup başkanvekilinden biri olan Muharrem İnce’nin ise 39 oyda kalması dikkat çekti. İnce’yi 37 oyla Hurşit Güneş izledi.

TBMM BAŞKANVEKİLLİĞİ SEÇİMİ DE YAPILIYOR

Grup başkanvekili seçimlerinin yanı sıra TBMM Başkanvekilli seçimleri de yapıldı. CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Siyam Kesimoğlu 39 oyla en fazla oy alan isim oldu. Kesimoğlu’nu CHP’nin mevcut TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu 32 oyla takip etti. İzmir Milletvekili Erdal Aksünger ise 30 oy aldı. Tunceli milletvekili Kamer Genç’in ise diğer üç adaya göre çok daha düşük oy aldığı öğrenildi. TBMM Başkanvekilli seçimlerinde ikinci tur oylamaya geçildi. Adayların kazanabilmesi için grup başkanvekilliği seçimlerde olduğu gibi en az “salt oy- 68 oy” alması gerekiyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR