Cumhuriyet'imizin 89. yılı
Cumhuriyet'imizin 89. Kuruluş Yıl dönümü Kutlu Olsun...
GÜNDEM , 29 Ekim 2012 Pazartesi, 11:23
Cumhuriyet'imizin 89. yılı

Bursahakimiyet.com.tr ailesi olarak Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerimizi saygıyla anıyor, ve tüm halkımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı kutluyoruz...

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI'NIN ÖNEMİ
Cumhuriyet Bayramı Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim günü Türkiye'de ve Kuzey Kıbrıs'ta kutlanan bir millî bayramdır.

Cumhuriyet Bayramının kutlandığı ülkelerde 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim tam gün olmak üzere bir buçuk gün resmî tatildir. 29 Ekimlerde stadyumlarda şenlikler yapılır, akşam ise geleneksel olarak fener alayları düzenlenir.

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet'in Onuncu Yıl Kutlamalarının yapıldığı 29 Ekim 1933 tarihinde verdiği 10. Yıl Nutku'nda, bu günü en büyük bayram olarak nitelendirmiştir.

ANITKABİR'DE TÖREN DÜZENLENDİ
Anıtkabir’deki tören, saat 08.45’de devlet erkanının Aslanlı Yol’un başında yerini almasıyla başladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başkanlığındaki devlet erkanı, Aslanlı Yol’dan yürüyerek Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesinin bulunduğu bölüme geçti. Cumhurbaşkanı Gül’ün Atatürk’ün mozolesine çelenk koymasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Cumhurbaşkanı Gül ve beraberindekiler, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Bu sırada Gül, kendisine sevgi gösterisinde bulunan öğrencilere el sallayarak karşılık verdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı:

''Aziz Atatürk; bugün önderliğinizde yüce milletimizin azim ve kararlılığıyla vücut bulan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 89. yıl dönümünü coşku içinde idrak ediyoruz. Her alanda kapsamlı dönüşümler gerçekleştiren, demokrasisini olgunlaştıran, insan hak ve özgürlükleri konusunda büyük mesafeler alan, ekonomisini güçlendiren, yapısal reformları sürdüren bir ülke olmanın gururuyla huzurunuzdayız. Cumhuriyetimizi nitelikleriyle korumak ve yüceltmek, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Geçen 89 yılda katettiğimiz mesafe, Türkiye'nin yarınları öncü bir ülke ve cazibe merkezi olarak kucaklayacağının da işaretidir. Cumhuriyet Bayramı’nda millet olarak hatıranız önünde saygıyla eğiliyor, size minnet duygularımızla birlikte şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhunuz şad olsun.''

Gül'ün Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalamasının ardından tören alanındaki Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ve öğrenciler, Atatürk'ün mozolesinin önünden saygı geçişi yaptı.

Anıtkabir'deki törene, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu, Bakanlar Kurulu üyeleri, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, kuvvet komutanları, yüksek yargı mensupları, milletvekilleri, bazı siyasi parti temsilcileri ile diğer askeri ve mülki erkan katıldı.

CUMHURBAŞKANI GÜL KUTLAMALARI KABUL ETTİ
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhuriyetin 89. kuruluş yıldönümü kutlamaları dolayısıyla Anıtkabir’de düzenlenen törenin ardından Çankaya Köşkü’nde tebrikleri kabul etti. Cumhurbaşkanı’na tebriklerin iletildiği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı töreni, bu yıl ilk defa TBMM yerine Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirildi. TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Bakanlar Kurulu üyeleri, kuvvet komutanları, yüksek yargı organlarının temsilcileri, yabancı misyon şefleri ve milletvekilleri Cumhuriyetin 89. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Cumhurbaşkanı Gül’e tebriklerini iletti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR