DEVA Partisi lideri Ali Babacan Bursa'da açıklamalarda bulundu
DEVA Partisi lideri Ali Babacan, bir dizi ziyaret için geldiği Bursa'da bir otelde basın mensuplarıyla buluştu. Babacan, "Ülkemiz gerçekten her anlamda zor bir dönemden geçiyor. Vatandaşlarımıza sorduğumuzda, en önemli sorun olarak ilk sıralarda işsizlik, hayat pahalılığı, yoksulluk gibi cevaplar geliyor. Sorunlar, ekonomi ile ilgili sorunlar" dedi. Sedat Peker'in iddialarına da değinen Babacan, yargının harekete geçmesi gerektiğini ifade etti.
BURSA , 28 Mayıs 2021 Cuma, 13:52
DEVA Partisi lideri Ali Babacan Bursa'da açıklamalarda bulundu

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan, ekonominin başında 11 yıl görev yaptığını belirten Babacan, "Ülkemiz gerçekten her anlamda zor bir dönemden geçiyor. Vatandaşlarımıza sorduğumuzda, en önemli sorun olarak ilk sıralarda işsizlik, hayat pahalılığı, yoksulluk gibi cevaplar geliyor. Sorunlar, ekonomi ile ilgili sorunlar. Sorunların sebeplerine baktığımızda; orada temel hak ve özgürlükler ile ilgili sıkıntıları görüyoruz, hukukun üstünlüğü ilkesinin yok sayıldığı, hukuk devletinin adeta yerle bir edildiği bir tablo görüyoruz. Yine demokrasimizin ağır yara aldığını, ciddi eksiklikler sıkıntılar olduğunu görüyoruz. Bu sorunlar çözülmeden Türkiye'nin ekonomik sıkıntılarının asla çözülemeyeceğine inanıyoruz" dedi.

SEDAT PEKER AÇIKLAMASI

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in iddialarına da değinen Ali Babacan, yargının harekete geçmesi gerektiğini ifade etti.

'HUKUK OLMADAN EKONOMİDE BAŞARI SAĞLANAMAZ'

Kendisine zaman zaman hükümetteyken, neden harekete geçmediği yönünde eleştiriler geldiğini anımsatan Babacan, zamanında çok önemli uyarlar yaptığını, yanlışlarla ilgili açık bir tutum sergilediğinin ortada olduğunu belirtti. Babacan, "Bazen şu karıştırılıyor; sanki hükümetteyken ülkenin başbakanıyım da gerekeni yapmamış gibi anlaşılıyor, çok da doğal. Yadırgamamak lazım ama o günkü şartlarda bir bakanın yetki ve etki alanının çok daha ötesinde müdahalelerim oldu. Bugünkü herhangi bir bakanın, benim o zamanki konuşmalarımın onda birini, yüzde birini konuşması mümkün değildir, kapının önüne koyarlar. Dolayısıyla o dönemde çok açık konuştuk" dedi.

'CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, İKİNCİSİNİ SEÇTİ

Babacan, erken seçim ile ilgili soru üzerine şu değerlendirmeyi yaptı:

"Erken seçimle ilgili, bugünkü şartlarda Sayın Erdoğan'ın kendi isteğiyle seçime gitmesini ben beklemem, ülke bu kadar zor şartlardayken, iktidara destek 2002 yılından bu yana en düşük seviyelerdeyken, kaybedeceği bir seçime gitmesini beklemem ama şartlar zorlayabilir. Küçük ortak ben artık yokum dese, ülke hızlı bir şekilde seçime gitmek zorunda kalabilir. Son yaşadığımız olayda, Sayın Erdoğan'ın tutumu da önünde iki tercih vardı, ya bu iddialarının üzerine gidilmeli diyecekti küçük ortağını kaybedecekti, ülke seçime gidecekti, ya da yanlışlarının üzerinde duracaktı, ikincisini seçti."

Dış güçler söyleminin hükümetin klişesi haline geldiğini vurgulayan Babacan, "Birdenbire ne olduğu belli olmayan dış güçler hikayesini olduruyorlar, ama bunun artık inandırıcılığı kalmadı. Her ülkenin tabii ki dışarıda karşı tarafları olabilir, aleyhinde çalışan gruplar, bütün dünyayı kendinize düşman ettiyseniz ama böyle bir şey varsa bunun karşısında durması gereken iktidarın yine kendisidir. Dış güçler diye kimi kime şikayet ediyoruz. Başarılı oldukları zaman biz yaptık diyorlar, başarısız oldukları zaman dış güçler diyorlar. Diyorlar ki, sayın Erdoğan'ı indirmeye çalışıyorlar. Kusura bakmasınlar da muhalefet partileri ne yapacak ki? Muhalefet partisi tabii ki mevcut yönetimi indirip kendisi yönetmek isteyecek. Bu suç mu yani, aynı mantık çerçevesinde o zaman muhalefet yapmak da suç. Çünkü muhalefet yaptığınızda mevcut iktidarın inip, yeni iktidar kurulmasını istiyorsunuz. Bu suç değil, gayet de meşru bir şey" dedi.

DESTEKLER ARTMALI

Ali Babacan, daha sonra partisinin İl Başkanlığı binasının açılışına katıldı. Babacan burada yaptığı konuşmada ise, zor zamanlardan geçildiğini belirterek, pandemi desteklerinin artması gerektiğini ifade etti. Babacan, "Vatandaşa karşılıksız destek verin ama geçinebilecekleri kadar ve düzenli destek verin. Şu SGK prim ödemelerini, vergi borçlarını, elektrik, su, doğalgaz ödemelerini faizsiz erteleyin. Kredi borçlarını pandemi bitene kadar faizsiz erteleyin. Kira desteğini arttırın. Stopajdan tamamen vazgeçin. Biz dersimizi çalıştık ve reçeteyi yaklaşık 1,5 sene öncesinden beri önlerine tekrar tekrar koyduk. Biz tüm önerilerimizi gerçekliğe uygun olarak, günü gününe yapıyoruz. Uygulanması mümkün olanı öneriyoruz" diye konuştu.

'BİZİM ZAMANINDA BİRİKTİRDİĞİMİZ HER ŞEYİ, PANDEMİDEN ÖNCE TÜKETTİLER'

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Ulu Cami'de kıldığı cuma namazının ardından bölgedeki esnafı ziyaret etti. Tarihi Kapalı Çarşı'da vatandaşların ve kuyumcu esnafının sorunlarını dinleyen Babacan, bir vatandaşın 128 gerçekten var mı sorusuna, 'Gerçekten yok' diye yanıt vererek, şöyle devam etti:


"11 yıl Merkez Bankası'ndan sorumlu oldum. Rezervleri 27 milyar dolardan aldık, 136 milyar dolara çıkarttık. İhracatın dövizini biriktirdik, turizmin dövizini biriktirdik çünkü ak akçe, kara gün içindir dedik. Memleket zor duruma düştüğünde o dövizler lazımdır dedik ama bunlar daha pandemi öncesinde hepsini harcadı bitirdi. Pandemi vurduğunda da vatandaşa dağıtacak bir şey yok. Bizim zamanında biriktirdiğimiz her şeyi, pandemiden önce tükettiler. Maalesef ülke bu durumuna düştü. Biz epey bir miras biriktirdik, şu anda onu harcıyorlar, gittiği yere kadar. Türkiye'nin düzelmesi için işinin ehli kadroların iş başında olması lazım. İşi bilmeleri lazım, yoksa yapamazlar. Şu andaki yöneticilerin çoğunda o nitelik yok, onun için beceremiyorlar" dedi.

'MİLLİ PARAMIZ ŞU ANDA TARİHİNİN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE'

Babacan, Koza Han'da partinin genç üyeleriyle bir araya geldi. Burada yaptığı açıklamada, vatandaşlarla konuştuklarında en büyük sorunun işsizlik olduğuna değinen Babacan, "Esnafımızla dertleştik, özellikle vatandaşlarımızın bizlere dile getirdiği en önemli problem kendi çocukları ile ilgili işsizlik. Genel anlamda vatandaşımızın satın alım gücü çok düşmüş durumda. Fiyatlar çok yüksek. Geçen yıldan bu yana her ürünün fiyatı artmış durumda. Yoksulluk önemli bir sorun. Tüm vatandaşlarımızın beklentileri, talebi var. Tablo, sıkıntılı bir tablo. Tabii, döviz bürolarının önünden geçerken döviz kurlarının da bir başka rekor kırdığını gördük. Paramızın değeri maalesef kayboluyor. Hükümet milli ve yerli söylemini kimseye bakmıyor biliyorsunuz ama öte yandan milli yerli paramız şu anda tarihinin en düşük seviyesinde. Para tam pul olmuş durumda gerçekten. Bunun da getirdiği bir endişe var, bir korku var piyasalarda. Biz de çözümü söylüyoruz, bu işin çözümü için Türkiye'yi işinin ehli, dürüst kadroların yönetmesi gerekiyor. İlk seçim ne zaman olacak bilemiyoruz ama seçimden sonra kabustan uyanmak ne kadar hızlıysa Türkiye o kadar hızlı bir şekilde ayağa kalkacaktır. Gençlerimiz, imkan sağlandığında bu ülkeyi uçurur, memleketimize güveniyoruz" ifadelerini kullandı.

STK temsilcileriyle basına kapalı olarak gerçekleşen toplantıda buluşan Babacan, daha sonrasında Bursa'dan ayrılacak.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR