Diğer şırıngalar hala satışta
Şırınga çikolataların satışı hâlâ devam ediyor. Farklı markalarla satılan ürünler için uzmanlar uyarıyor. Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Kemal Zeki Taydaş, bu ambalajlarda uyarı olması gerektiğini söylerken, doktor Tuğba Küçükkasap Cömert, "Akışkan kıvam-daki bir çikolatanın böyle satılması riskli" diyor.
GÜNDEM , 14 Aralık 2019 Cumartesi, 10:06
Diğer şırıngalar hala satışta

Ankara ve Diyarbakır'da iki çocuğun ölümüne neden olan 'şırınga çikolataların' satışı devam ediyor. Şu ana kadar tek bir firmanın ismi geçse de benzer şekilde çikolata üreten birçok firmanın olduğu ortaya çıktı. Farkılı renk ve desenlere sahip olan çikolataların Türkiye'nin dört bir tarafından satıldığı ifade edildi. Hürriyet olarak 6 farklı markanın şırınga tipinde çikolata sattığını gördük. Uzmanlar, söz konusu ürünlerin bir an önce raflardan kaldırılması gerektiğini belirtirken, çocukların bu ürünler için uyarılması gerektiğine de dikkat çekti.

AMBALAJDA UYARI OLMALI

Yaşanan iki vakanın farklı yerlerde birinin kantinden alınan üründen, diğerinin ise bakkaldan alınan üründen kaynaklandığını hatırlatan Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Kemal Zeki Taydaş, "Bu ürünlerin satılması büyük tehlike oluşturuyor. Satışlar bir an önce engellenmeli. İki çocuğumuz bu şırınga ile hayatını kaybetmişken, Sanayi Bakanlığı'na da büyük bir görev düşüyor. Nasıl bazı ambalajlarda belli bir yaşın altındaki çocuklar oynayamaz, boğazlarına kaçabilir gibi uyarıları oluyorsa, bu tip ürünlere de bu uyarılar yazılmalı. Ambalaj yönetmeliğinin tekrar düzenlenmesi şart. Küçük önlemlerle bu ölümler yaşanmayabilirdi" ifadelerini kullandı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR