Dikkat! Her an zam gelebilir
Türkiye'nin sebze meyve deposu Antalya'da dolu ve don nedeniyle sıkıntılı günler yaşanıyor. Üreticiler bir taraftan seralarını korumaya çalışırken bir taraftan ürün kaybını azaltma peşinde. Şimdilik soğuk nedeniyle çok büyük bir ürün kaybı ve fiyat artışı beklenemese de üreticiler tüketicileri soğuğu fırsat bilerek bazı tüccarların fiyatlara zam yapabileceği yönünde uyarıda bulunuyor. Domatesin Kumluca çıkış fiyatı 80 kuruş, biberin ise 1.5 lira civarında.
EKONOMİ , 12 Aralık 2013 Perşembe, 14:31
Dikkat! Her an zam gelebilir

37 bin dekar alanda yapılan üretimle seracılığın önemli merkezlerinden olan Kumluca'da dün gece hava sıcaklıkları eksi 1'e kadar düştü. Çiftçiler ürünlerini korumak için yoğun bir çaba içerisine girerken, don etkisinin bu gece ve yarın da devam etmesi bekleniyor.

 TÜKETİCİYE ÖNEMLİ UYARI

Kumluca Ziraat Odası Başkanı Süleyman Kayhan, hurriyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada, hava şartlarının ağırlaşması nedeniyle üreticinin tedirgin günler geçirdiğini kaydetti. Don etkisinin ağırlaşması durumunda bölge genelinde yüzde 20'ye varan ürün kayıpları görülebileceğini kaydeden Kayhan, ancak bu durumun sera çıkış fiyatlarını pek etkilemeyeceğini kaydetti. Kayhan şöyle devam etti:

"Fakat ortada daha ilginç bir durum var. Fiyatlar bizde yükselmese de bazı tüccarlar soğuk havayı fırsat bilerek tüketicilere pahalı mal satıyor. 'Soğuk nedeniyle ürün az' diyorlar. Halbuki durum öyle değil. Bizden aynı fiyata çıkan bir ürünü siz geçen hafta 3 liraya yerken bu hafta 5 liraya yiyebilirsiniz"

Kayhan, Kumluca genelinde şu anda çıkış fiyatlarının çarliston biberde 1.5 lira, domateste 80 kuruş, salatalıkta 1.8 lira, sivri biberde ise 1.6-1.8 lira aralığında değiştiğini kaydetti.

SICAKLIK SIFIRIN ALTINDA

Meteoroloji Bölge Müdürü Necip Duman yaptığı açıklamada, Antalya kent merkezinde kıyı bölgelerde 1 derece olarak ölçülen hava sıcaklığının iç kesimlere doğru sıfırın altına düştüğünü açıkladı. Kent merkezinde en düşük sıcaklığın 0.5 derece ile Nebiler bölgesinde ölçüldüğünü ifade eden Duman, Dağbeli’nde eksi 6, Korkuteli’nde eksi 7, Karacaören’de eksi 1.2 derece olarak ölçüldüğünü aktardı.

Antalya’da hava sıcaklığının mevsim normallerinin altına düştüğüne dikkati çeken Necip Duman, mevsim normallerine göre Antalya’da aralık ayında en yüksek sıcaklığın 17, en düşük sıcaklığın ise 7.5 derece olduğunu kaydetti. Hava sıcaklıklarının bugün de aynı şekilde devam edeceğini vurgulayan Necip Duman, "Yine risk ve zirai don uyarımız sürüyor. Zirai üreticilerimizin tedbirli olmalarını istiyoruz. Pazar gününden itibaren sıcaklıklar mevsim normallerine dönmeye başlayacak" dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR