Dink davasında flaş gelişme
Hrant Dink'i öldürdüğü gerekçesiyle 22 yıl 10 ay hapis cezası alan Ogün Samast'ın yargılandığı davada savcı, "çocukların büyüklerle işlediği, aralarında hukuki ve fiili irtibat bulunan davaların birleşmesi" gerektiğini ifade etti.
GÜNDEM , 15 Nisan 2014 Salı, 18:21
Dink davasında flaş gelişme

Mahkeme ise "her iki davanın birlikte görülüp kanıtların birlikte değerlendirilmesinde hukuki zorunluluk bulunduğu" gerekçesiyle İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nden birleştirme talebine ilişkin görüşü sorulmasına hükmetti.

İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya Dink ailesinin avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu katıldı. Ogün Samast'ın getirilmediği duruşmaya Samast'ın avukatı Levent Yıldırım da mazeret dilekçesi sunarak katılmadı. Avukat Bakırcıoğlu, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nda Hrant Dink cinayetine ilişkin soruşturmayla ilgili olarak, "Hrant Dink cinayetini işleyen örgütün üst yapılanması ve bağlantıları ortaya çıkartılamadı. Cinayetten sorumlu olan kamu görevlileri hakkında davalar açılamadı. Hrant Dink cinayeti önemli toplumsal ve siyasal sonuçları olan bir cinayet" dedi.

SAVCIDAN "DAVALAR BİRLEŞTİRİLSİN" TALEBİ

Bakırcıoğlu, Dink cinayetine ilişkin davanın görüldüğü İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kapandığını ve dosyanın artık İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde olduğunu da belirtti. Duruşma savcısı Erol Demirtaş ise özel yetkili mahkemeler ile terör mahkemelerini kaldıran yasal değişiklikle birlikte çocukların büyüklerle işlediği, aralarında hukuki ve fiili irtibat bulunan davaların birleşmesini yasaklar emredici hükmün kalmadığını ifade etti. Savcı Demirtaş, Ogün Samast'ın terör örgütüne üye olmak suçunun görüldüğü dava ile aynı örgütün yöneticilerinin ve üyelerinden yaşı büyük sanıklarının yargılandığı dava arasında fiili ve hukuki irtibat bulunduğunu belirterek iki davanın birleştirilmesini istedi.

MAHKEME BİRLEŞTİRME İÇİN GÖRÜŞ İSTEDİ

Mahkeme ise her iki davanın birlikte görülüp kanıtların birlikte değerlendirilmesinde hukuki zorunluluk bulunduğunu ifade ederek davaların birleştirilmesi için İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nden görüş istenmesine hükmetti. Duruşma 27 Haziran'a ertelendi.
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR