Doğru güneş gözlüğü nasıl seçilir
Güneş gözlüklerinizin sadece havalı bir aksesuar olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.
SAĞLIK , 06 Haziran 2013 Perşembe, 16:04
Doğru güneş gözlüğü nasıl seçilir

Acıbadem Bursa Hastanesinden Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Moray, gözlük seçiminde ve kullanımında dikkat etmeniz gereken sekiz önemli kuralı anlattı.

CE İbaresi Neyi İfade Ediyor ?

"1 Temmuz 1995'ten bu yana Avrupa Birliği standartlarına göre üzerinde "CE" ibaresi bulunmayan gözlüklerin satışı yapılamıyor. CE belgesi, ürünün minimum güvenlik koşullarına uygun olduğunu gösteriyor."

1- UV FİLTRESİNE DİKKAT

Güneşten gelen ultraviyole ışınları, cildimize olduğu kadar gözlerimize de uzun vadede zarar veriyor. Bu nedenle bir güneş gözlüğünde en önemli nokta ultraviyole korumasının olup olmadığı... Güneş gözlüklerinin ışığı bloke etme gücü UV200, UV400 ve UV600 gibi ibarelerle belirtiliyor. Özellikle deniz kenarında ve kar ışığında minimum UV400 korumalı güneş gözlüklerinin kullanılması öneriliyor.

2- AÇIK MI, KOYU MU DAHA İYİ KORUMA SAĞLIYOR?

İnsan gözü; gözbebeğinin büyüyüp küçülmesi şeklinde çalışan bir mekanizma tarafından doğal olarak korunuyor. Fazla aydınlık ortamlarda gözbebeği küçülürken, karanlık ortamlarda ise etrafın iyi algılanabilmesi için büyüyerek içeri daha fazla ışık alıyor.

Şimdi, koyu renkli ancak UV koruması olmayan bir güneş gözlüğü taktığınızı düşünün. Bu durumda göz yanılarak daha fazla ışığı içeri alıyor ve koyu renkli güneş gözlükleriniz çıplak gözle olduğundan daha fazla zarara uğramanıza neden oluyor. Oysa açık renkli (ve UV korumalı) camlar kullanıldığında göz, hem kendi doğal savunmasını kullanıyor hem de UV filtresi sayesinde ikinci kat korunma sağlanmış oluyor.

Ayrıca siyah, lacivert, mor camlar gözün adaptasyonunu zorlaştırıyor, renkleri algılamadaki adaptasyon sürecini uzatıyor. Örneğin göz, bir milisaniyede algılayacağı rengi üç milisaniyede algılamaya başlıyor. Bu hem gözleri yoruyor hem de bazı renklerin ve cisimlerin yanlış algılanmasına neden oluyor. Güneş gözlüğü seçerken koyu renkli camlar yerine turuncuya yakın, füme ve gri renkli camları tercih edin.

3- IŞIK EMİLİM ORANI NEDİR?

Kullanım kılavuzlarında yer alan "ışık emilim oranı", gözlük camının dışarıdan gelen ışığın ne kadarını emdiğini, ne kadarını yansıttığını ve ne kadarını içeri verdiğini ifade ediyor. Güneşin daha dik geldiği dağlık bölgelerde yüzde 50-70, karlı bölgelerde ve deniz kıyısında yüzde 80-85, şehir ortamında ise yüzde 40-50 oranında emilim yeterli oluyor.

4- CAMIN KALİTESİ NASIL ANLAŞILIYOR?

Gözlük alırken camların boyama ve mika olup olmadığına, camda kabarcık ve eğrilik bulunup bulunmadığına dikkat etmek gerekiyor. Bu tip camlar kırılma kusuru yaratarak göze zarar verebiliyor. Ayrıca kaliteli bir gözlük camında hafif bir esneme payı bulunması gerekiyor. Orijinal sertifikası ve garanti belgesi bulunan gözlüklerde tüm bu sorunlar aşılmış olsa da daha ucuz seçeneklere yönelindiğinde bu özelliklerin mutlaka gözden geçirilmesi öneriliyor.

5- YÜZ ŞEKLİNİZE UYGUN MU?

Herkesin yüz şekli farklı ve her gözlük herkesin yüz şekline uygun olmayabiliyor. Gözlüğün gözleri iki yandan, alttan ve üstten yeterince kapatması, göz ile cam arasındaki mesafenin kişinin aynaya bakar gibi kendini görmesine neden olacak kadar açık olmaması, çerçeve ve sapın başı sıkıştırmaması, kullanan kişiye fazlalık hissi vermemesi gerekiyor. Otomobil kullanırken görüş alanını kapamaması için ince saplı gözlüklerin tercih edilmesi öneriliyor.

6- TEMİZLİK VE KORUMA DA ÖNEM TAŞIYOR

Gözlükleri giysilerin ucuyla temizlemek, çantaya ya da cebe gelişigüzel atmak sıklıkla yapılan yanlışlıkların başında geliyor. Bu hatalar cam üzerinde mikro çizikler oluşmasına neden oluyor. Gözle görülmeyen bu çizilmeler zaman içinde görme kalitesini bozuyor. Gözlüğün kullanılmadığı zamanlarda orijinal kutusunda saklanması; temizliğin ise akan su, sabun ve ürünle birlikte verilen mikrofiber bez ile yapılması gerekiyor.

7- ÇOÇUKLAR DA GÖZLÜK KULLANMALI MI?

Çocukların gözleri de tıpkı yetişkinler gibi UV ışınlarını bloke edemiyor. Bu nedenle çocuklarda da bebeklik döneminden itibaren güneş gözlüğü kullanmak, bunun yanı sıra siperlikli şapkalar takmak gerekiyor.

8- KONTAKT LENS İLE DE KULLANIN

Kontakt lens kullanan kişilerin, lensleri UV filtreli dahi olsa üzerine güneş gözlüğü takmaları öneriliyor. Güneş gözlükleri, kontakt lens kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı gözlerde kuruma sorununa karşı koruma da sağlıyor.

GÖZLÜK CAMI ÇEŞİTLERİ

Polarize camlar: Birçok kaliteli gözlük camı polarize lenslere sahip oluyor. UV koruması noktasında polarize lenslere ihtiyacınız yok ancak refleksiyonu ve parıltıyı engellediği için birçok kişi bu lenslerle daha rahat ediyor. Parlak ışık altında dış mekanlarda çalışan kişiler için çok daha uygun bir seçim. Örneğin bu tip camlarla balıkçılar suyun derinliklerini daha rahat görebiliyor.

Fotokromik camlar: İç mekanlarda rengi açılan, dışarı ışığa çıkıldığında koyulaşan bu camlar özellikle halihazırda bir gözlük kullanan, buna ilaveten bir de güneş gözlüğü taşımak istemeyenler için ideal. Ancak birçok fotokromik cam, arabanın içinde yeterince koyulaşmıyor. Bu da onları güneş gözlüğü olarak daha az efektif kılıyor.

Polikarbonat camlar: Darbelere karşı en sağlam camlardan biri olan polikarbonat camlar, özellikle spor ve yüksek tempolu işler sırasında güvenli bir kullanım sunuyor. Kırılmamalarına rağmen kolaylıkla çizilebiliyor. Bu nedenle bu tip gözlükleri seçerken çizilmeye karşı koruması olanları tercih edin.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR