Dolar bugün de rekor kırdı
Dün 2.2120 TL ile Dolar ikinci seansta gelen alımlarla birlikte 2.2150 TL ile rekoru yeniledi. Dolardaki yükselişle birlikte döviz sepeti de 2,6122 TL ile rekor kırdı.
EKONOMİ , 17 Ocak 2014 Cuma, 14:49
Dolar bugün de rekor kırdı

Dün 2.2120 TL ile tüm zamanların rekorunu kıran dolar bugünü de es geçmedi.

Güne yatay seyirle 2.2080 TL'den başlayan dolar ikinci seansta gelen alımlarla birlikte 2.2150 TL ile rekoru yeniledi.

Bu rekorla birlikte döviz sepeti de 2,6122 TL ile rekor seviyeyi gördü. Euro cephesinde ise daha yatay bir seyir var. Euro yüzde 0.01 artışla 3,0080 TL'den işlem görüyor.

Uzmanlar 21 Ocak'ta Merkez Bankası'nın gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu'na kadar dolarda rekorların yenilenebileceğine işaret ediyordu.

Ekonomistler bu toplantıda Merkez Bankası'ndan kuru düşürmek için faizleri artırmasını beklemiyor.

Öte yandan ilk seansta yatay bir seyir izleyen Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi ikinci seansa, ilk seans kapanışına göre 48,64 puanlık düşüşle 66.893,99 puandan başlamıştı. Doların rekor kırması ile birlikte borsada düşüş biraz hızlandı, 14:30 itibariyle 66 bin 531 puandan seyrediyor.

"ENFLASYONU ETKİLEYECEK"

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Burak Saltoğlu doların enflasyon üzerindeki kalıcı etkisinin yüzde 15 olarak hesaplandığını kurda yüzde 10'luk kalıcı kur artışının enflasyona etkisinin yüzde 1.5 olabileceğini belirtti. "Bu önemli ve olumsuz bir etki" diyen Burak Saltoğlu "Bu çekirdek enflasyona da yansıyabilecektir. Ancak son yaşanan olayların büyüme ve iç talep üzerindeki azaltıcı etkisini muhtemelen gelecek dönemlerde daha fazla hissedebiliriz. İç talep azalması da enflasyon üzerindeki kur baskısını sınırlayabilir." diye konuştu.

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Erhan Aslanoğlu ise Merkez Bankası’nın para politikasını bir miktar daha sıkılaştırması kurlardaki baskıyı azaltabileceğini kurlardaki görece istikrarın da enflasyon beklentilerini frenleyebileceğini belirtti. Aslanoğlu “Bu durum önümüzdeki dönemde piyasadaki faizlerin artışının da önüne geçer. Paradoksal gibi görünebilir ama TCMB'nin faiz artırımı piyasadaki faizlerin aşırı artışını muhtemelen frenleyecektir” diye konuştu.

ÜRETİCİLER ENDİŞELİ

Siyasi gerginliğin ve yurtdışında gelişmekte olan ülkeler aleyhine yaşanan gelişmelerin etkisiyle dolar/TL kuru 2.20 TL’nin üzerine çıkarak 2.2150 TL ile yeni rekor seviyesine ulaşması üreticileri ve sanayicileri de endişelendiriyor. Kağıt üstünde doların artması ihracatta rekabet artışı getirse de ihracatçılar da sürekli dalgalanan kurdan memnun olmadıklarını dile getiriyor.

İstanbul İhracatçılar Birliği ve Şekerleme ve Şekerli Mamuller Tanıtım Grubu Başkanı Zekeriya Mete kurlardaki yükselişin çok göreceli bir mesele olduğunu, kur artışı ile ihracatın artacağı ve ihracatçının çok para kazanacağı inancının doğru olmadığını söyledi.

Süt, Et ve Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Başkanı Murat Yörük kur artışının özellikle yatırımların durması açısından sektörü negatif etkileyeceğini söyledi. Büyük çiftliklerde doluluk oranının yüzde 30-40 seviyesinde bulunduğunu belirten Murat Yörük “Hayvan bulma noktasında sıkıntı yaşayan besici arkadaşlarımız da ithalatla hayvan almak istediğinde nasıl alacak. Euro’nun 3 TL’ye de çıkması da ciddi soru işareti. Şu an kimse hayvan alımı yapamıyor. Herkes önünü görmek istiyor. Hayvan ithalatının açılması gerekiyor ama kur da yüksek” diye konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR