Dolar yeniden hareketlendi (Dolar ne kadar oldu?)
Tarihi zirve sonrası kâr realizasyonları ile gerileyen kur Çin verisi ardından tekrar yükselişte, riskler devam ediyor.
EKONOMİ , 21 Ağustos 2015 Cuma, 09:28
Dolar yeniden hareketlendi (Dolar ne kadar oldu?)
Dün hacimsiz piyasada tarihi zirve olan 3 TL seviyesini gören dolar öğleden sonra gelen kâr realizasyonları ile gerilerken, Çin'de fabrika aktivitesinin altı buçuk yılın en hızlı düşüşünü yaşaması ardından diğer gelişmekte olan piyasalara paralel dolar/TL bu sabah tekrar yükselişte.

Dün saat 17.50'de 2.9096/2.9105 seviyesinde olan dolar/TL  bu sabah saat 0920'da 2.9317/2.9339 seviyesindeydi.

Dün 3.1701 ile tarihi zirveyi gördükten sonra aynı saatte 3.0838/3.0851 seviyesinde olan sepet bazında TL  bu sabah 3.1198/3.1224, 3.3430 ile tarihi zirveyi gören euro/TL ise 3.3078/3.3112 seviyesinden işlem görüyor.


Bankacılar hem yurtiçi hem de yurtdışında devam eden risklerin TL üzerinde baskı yarattığını, buna paralel kurdaki hareketlerin dalga boyunun arttığını belirtiyor.

Çin'de bugün açıklanan verilere göre fabrika aktiviteleri Ağustos ayında son altı buçuk yılın en hızlı daralmasını göstererek dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin sert bir yavaşlama içerisinde olabileceği endişelerini artırdı.

ÇİN VERİSİ HAREKETLENDİRDİ

Bir bankanın döviz masası müdürü, "Dolar/TL dün 3 seviyesini gördükten sonra 2.89 seviyesinin de altına geriledi ancak Çin verisi ardından kurun tekrar yukarı gittiğini görüyoruz. Dolarda 2.80 TL seviyesi kırıldığından beri yabancı yatırımcının TL satım ilgisi vardı, dün ise kâr realizasyonlarını gördük. Ancak hala sorunlar devam ediyor, kurda dalga boyu artmaya devam ediyor, bu da hem likiditesizliği hem de gelişmekte olan ülkeler üzerindeki baskıyı gösteriyor. TCMB bugün haftalık repo ile verdiği likiditeyi kısarak sıkılaştırmaya gidebilir" dedi.

TCMB'nin faiz tarafında bir adım atmak için ABD Merkez Bankası'nı (Fed) bekleyeceğine işaret etmesi, seçim belirsizliği ve Türkiye genelinde güvenlik endişeleri TL'nin dolar karşısında oldukça kötü performans göstermesine neden oluyor. Dolar/TL'nin 3.0020 seviyesine kadar yükselmesiyle TL'nin yılbaşından bu yana dolar karşısında değer kaybı yüzde 22'ye ulaştı.

Dün Reuters'da yer alan bir analizde siyasi belirsizliğin sürmesi, erken seçim sonucunun mevcut siyasi tabloyu değiştirmeyebileceği endişelerinin yanı sıra artan güvenlik kaygılarıyla liranın dolar karşısında rekor düşük seviyeleri görmesi ardından, faiz adımlarını ABD Merkez Bankası'na endeksleyen Merkez Bankası Fed'i beklemeden sert faiz artırımına gitmek zorunda kalabileceğine dikkat çekildi. 

TCMB son PPK'da gerekli görülen süre boyunca daha sıkı bir likidite politikası uygulanacağını açıklayarak, ertesi günü ekonomistler ile gerçekleştirdiği toplantıda ise öncelikle likidite politikalarıyla ortalama fonlama maliyetini yukarı çekeceği ardından ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırımlarına başlamasıyla birlikte bir hafta vadeli repo faizinde kademeli artış eğilimine gireceği mesajını verdi.

TAHVİL DE HAREKETLENDİ

Tahvil-bono piyasasında ise 10 yıllık gösterge olan 12 Mart 2025 itfalı tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta yüzde 10.47, valörde son işlemde yüzde 10.29 seviyesindeydi.

Öte yandan 14 Haziran 2017 itfalı iki yıllık gösterge tahvil ise dün spot kapanışta yüzde 11.08, valörde son işlemde yüzde 11.05 seviyesindeydi. Gösterge tahvil en son geçen yılın Mart ayı sonunda bu seviyeleri görmüştü.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR