Ebola virüsü nedir, belirtileri nelerdir? Ebola virüsü nasıl bulaşır?
2020'de de ebola virüsü ölümlerinin yaşanmasıyla birlikte hastalık bir kez daha sağlık örgütlerinin gündemine geldi. Kanamalı ateş ve diğer rahatsızlıklar nedeniyle ölümcül riski bulunan ebola ilk olarak 1976 yılında tespit edilmişti. Peki, tam olarak ebola nedir, belirtileri nelerdir?
YAŞAM , 02 Haziran 2020 Salı, 14:39
Ebola virüsü nedir, belirtileri nelerdir? Ebola virüsü nasıl bulaşır?

Kongo'da 2020 yılında eboladan ölenlerin sayısının yükselmesiyle birlikte hastalık bir kez daha gündem oldu. Bölgede Ağustos 2018'den bu yana 3 bin 414 vaka görülmüştü. Peki, ebola nedir, nasıl bulaşır ve belirtileri nelerdir?

EBOLA NEDİR?

Ebola ilk olarak 1976 yılında Sudan'ın Nzara ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin Yambuku kentlerinde eş zamanlı 2 salgına yol açmıştır. Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde görülen salgının Ebola Nehri yakınında bir köyde meydana geldiğinden hastalığa bu isim verilmiştir. Daha çok sahra altı batı Afrika ülkelerinde (Gine, Siera Leona, Liberya) son olarak Kongo'da görülmüştür. Kanamalı ateş ve diğer etkileri nedeniyle ölümcül sonuçlar doğurabilir. Bulaşabildiği için salgın hastalıklar kategorisinde yer alıyor.

EBOLE BELİRTİLERİ NELERDİR?

Belirtiler tipik olarak virüse yakalandıktan sonra ateş, boğaz ağrısı, kas ağrısı ve şeklinde görülür. Tipik olarak bulantı, kusma ve ishal, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarında azalma ile birlikte takip eder. Bu noktada, bazı kişilerde kanama sorunları görülmeye başlar.

EBOLA NASIL BULAŞIR?

Virüs, enfekte olmuş bir hayvanın kan veya vücut sıvıları ile temas sonucunda bulaşabilir. Doğal ortamda hava yoluyla yayıldığı belgelenmemiştir. İnsan enfekte olduktan sonra hastalık insandan insana da yayılabilir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR