Ekonomi için kritik veri açıklandı
TCMB verilerine göre, cari işlemler açığı, ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre 561 milyon dolar artarak 2 milyar 762 milyon dolar olarak gerçekleşti.
EKONOMİ , 13 Mart 2017 Pazartesi, 11:04
Ekonomi için kritik veri açıklandı

Cari işlemler açığı, Ocak ayında, geçen yılın aynı ayına göre göre 561 milyon dolar artarak 2 milyar 762 milyon dolara çıktı. Merkez Bankası'nın verilerine göre, Ocak sonunda oniki aylık cari işlemler açığı 33 milyar 163 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Aralık ayı için daha önce 4.27 milyar olar olarak açıklanan cari açık da 4.29 milyar dolara revize edildi. Merkez Bankası açıklamasına göre, söz konusu gelişmede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 420 milyon dolar artarak 3 milyar 105 milyon dolarına yükselmesi ve hizmetler dengesinden kaynaklanan net gelirlerin 232 milyon dolar azalarak 578 milyon dolara gerilemesi etkili oldu.

Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre 125 milyon dolar tutarında azalarak 589 milyon dolara düştü. Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 55 milyon dolar azalarak 336 milyon dolara geriledi.

NEREDEYSE CARİ AÇIK KADAR REZERV KULLANIMI VAR

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, "Türkiye'de Ocak ayında cari açık 2,76 milyar USD olarak gerçekleşirken, Ocak - Aralık 2016 dönemi cari açığı ise 33,16 milyar USD oldu. Piyasa beklentisi Ocak'ta cari açığın 2,80 milyar USD olarak gerçekleşmesi yönündeydi. Bu bakımdan gelen verilerin beklentilere paralel olduğu ve sürpriz yaratmadığı söylenebilir. Ocak ayında cari açık hem aylık, hem de yıllıklandırılmış bazda Ocak 2016 seviyelerinin üzerinde gerçekleşti. En önemli kalem olarak yine dış ticaret açığına ilk olarak baktığımızda; geçen yılın aynı ayına göre 420 milyon USD'lik bir artış olduğu görülmektedir. Söz konusu artışta ithalatın Ocak 2016 - Ocak 2017 döneminde ihracattan daha hızlı bir artış göstermesi etkili olmuştur. İhracat beklenenden iyi artıyor, özellikle de ana ihracat ortağımız Avrupa'daki ekonomik performansın beklentilerin üzerine çıkması sayesinde. Ancak bu kalemde, son dönemde Avrupa Birliği ülkeleriyle bozulan ilişkilerin ve kıtadaki siyasi eğilimlerin aşağı yönlü riskler yarattğını göz önünde bulundurmak gereklidir. İthalat ise, petrol fiyatlarında Ocak ayında görülen artış neticesinde kabaran fatura nedeniyle artış göstermiş ve dış ticaret açığının yükselmesine neden olmuştur. Hizmetler dengesinde de Ocak dönemleri mukayese edildiğinde, seyahat kalemlerinden kaynaklı olarak büyüyen bir açık olduğu görülmektedir. Finansman kalemleri önemli. Doğrudan yatırımlarda düşüş görülmektedir. Portföy yatırımlarındaki artış biraz bu durumu telafi ediyor. Ancak hisse senetlerindeki 649 milyon USD'lik ve borç senetlerindeki 959 milyon USD'lik net giriş cari açığın finansmanı açısından yeterli olmuyor ve rezerv kullanımı devreye giriyor. Rezerv varlıklarda 2,06 milyar USD'lik bir azalma söz konusu. Neredeyse cari açık seviyesi kadar bir rezerv kullanımı var."

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR