Elon Musk, 100 milyon dolar ödül verecek
İnsalığın fosil yakıt yakma konusundaki ısrarı, dünyanın hızlı bir şekilde ısınmasına neden oluyor. Alınmayan önlemler ve gelişigüzel kullanım anlayışı her geçen gün bu tehlikenin boyutunu artırmaya devam ediyor. Dünyanın en zengin insanları arasında yer alan Elon Musk'ta, dünya için önemli bu konu adına insiyatif alarak, bir yarışma düzenliyor.
TEKNOLOJİ , 22 Ocak 2021 Cuma, 09:44
Elon Musk, 100 milyon dolar ödül verecek

Karbon yakalama teknolojisi için 100 milyon dolar ödül

Elon Musk, Twitter hesabı üzerinden karbon yakalama teknolojisi ile ilgili bir yarışma duyurdu. Henüz ayrıntıları açıklanmayan yarışmanın detaylarının önümüzdeki hafta netleşmesi bekleniyor.

Bu yarışma bir şirketin, insan kaynaklı iklim değişikliği oranını azaltmaya yardımcı olmak için bir elementi atmosferden çekip uzaklaştırmaya çalışan ilk karbon yakalama teknolojisi konusunda insanlardan yardım istemesi değil.

2018 yılında X-Prize benzer bir yarışma düzenlemiş ve beş finalist takıma 20 milyon dolarlık büyük ödülden pay vermişti. Ancak 100 milyon dolarlık ödül veren Musk'ın, X-Prize'ın ödülünden beş kat fazla olması şimdiye kadarki en büyük hayırsever yatırımını oluşturacak.

Elbette bu yarışma, atmosferik CO2'yi toplama ve tüketici ürünlerine dönüştürme çabasından çok uzak görünüyor.

Ek olarak bu yarışma konusunun kapsamında, EFPL kısa süre önce yarı ürünler için aracın emisyonlarının yüzde 90'ını sıvı CO2'ye dönüştüren bir yakalama sistemi geliştirmiş, Oxford'daki araştırmacılar onu jet yakıtına dönüştürmenin bir yolunu bulurken diğerleri sera gazını elmasa dönüştürmüştü.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR