En çevreci hükümet biziz
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Gezi Parkı olaylarına ilişkin "Tabiatı koruyan, ağaçlandırma konusunda destanlar yazan hükümetiz. En çevreci hükümet, bizim hükümetimizdir" dedi.
GÜNDEM , 09 Haziran 2013 Pazar, 10:59
En çevreci hükümet biziz

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, AK Parti Kastamonu İl Başkanlığını ziyaretinde yaptığı konuşmada, Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan olaylara dikkati çekti.

Eroğlu, şunları kaydetti: "Maksadın ağaç olmadığını söylediler. Çünkü ağaçlandırma ve çevre konusunda hiçbir hükümet bizimle yarışamaz. Takdirname almış bir ülkeyiz. Ağaçlandırma faaliyetlerinde geçmişte yılda sadece 70 bin hektarlık alanda çalışma yapılırken biz bunu 500 bin hektara çıkarttık. Sadece 72 milyon fidan üretilirken, biz daha az elamanla yılda 470 milyon adet fidan üretiyoruz.

Son 10 yılda toprakla buluşturduğumuz fidan sayısı 2 milyar 711 milyon adettir. Dünyada odun serveti azalırken Türkiye'de artıyor. Son 10 yılda  ormanlık alanlarımız büyümüş. Tabiatı koruyan, ağaçlandırma konusunda destanlar yazan hükümetiz. En çevreci hükümet bizim hükümetimizdir. Peki bunlar niye oluyor? Tamamen tahrikler var."

Bakan Eroğlu, milletin bu konular üzerinde dikkatlice durması gerektiğini vurgulayarak, geçmişte 9 ay vadeli hazine garantili borçlanma faizinin yüzde 63 iken bu oranın şimdi yüzde 5'in altına indiğini anlattı.

Aradaki farkın daha önce 3-5 sermaye grubunun cebine girdiğini dile getiren Eroğlu, AK Parti'den önce toplanan vergilerin yüzde 86'ısının tamamen faiz ödemesine gittiğini belirtti.

Bakan Eroğlu, AK Parti'nin Türkiye'de muhteşem bir dönüşüm sağladığına vurgu yaparak, şöyle devam etti: "Türkiye'nin artık başı diktir. Devletin büyük borcu vardı. 23,5 milyar dolar borçtan dolayı IMF karşısında geçmiş hükümetler el pençe duruyordu. Bir IMF memuru geldiği zaman neredeyse devlet başkanı gibi karşılanır, istediğini dikte eder çeker giderdi. Aynı şeyi bize yapmak isteğinde Başbakan, 'Ya bizim isteğimiz şartlarda anlaşmayı kabul edersiniz ya da size güle güle demekten başka çare yok' dedi. Biz bütün paraları ödedik, 14 Mayıs günü de son dilim ödendi ve IMF'ye borcumuz kalmadı."

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, "Osmalı döneminde de benzer numaraların yapıldığını" dile getirerek, " Bugünkü Gezi Parkı'nda Topçu Kışlası vardı. Sultan Abdülhamit Han o zaman 'Biz borçlarımızı ödeyeceğiz' deyince bütün dünya telaşa kapıldı. Topçu Kışlası'nda, 31 Mart  hadisenin çıkmasına neden oldu. Şimdi bütün bunların sebebi ekonomiktir, çevre meselesi değildir" diye konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR