Ergenekon'da gerekçeli karar açıklandı
Ergenekon Davası’nın gerekçeli kararı UYAP üzerinden açıklandı.
GÜNDEM , 03 Nisan 2014 Perşembe, 11:46
Ergenekon'da gerekçeli karar açıklandı

Ergenekon Davası'nın 16 bin 600 sayfalık gerekçeli kararı Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi'nde (UYAP) onaylandı.

5 Ağustos 2013 günü karara bağlanan ve aralarında eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Gazeteci Tuncay Özkan ve Danıştay Saldırısı faili Alparslan Arslan'ın da aralarında bulunduğu 275 sanıklı Ergenekon Davası'nın gerekçeli kararı 8 ay sonra açıklandı. Davaya bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi dün gerekçeli kararı UYAP'a yükledi, bugün de sabah saatlerinde onay işlemini gerçekleştirdi. Onayın ardından davanın tarafları UYAP üzerinden gerekçeli karara ulaşabiliyor.


"DERİN DEVLET YAPILANMASI HAKKINDA İLK KEZ BİR YARGI KARARI VERİLMİŞTİR"

Gerekçeli kararın önsözünde şu ifadelere yer verildi: 20 Ekim 2008' de duruşmaları başlayan Ergenekon Silahlı Terör Örgütü Davası 5 Ağustos 2013' te sona ermiştir. Bu yargılama sonunda, Ergenekon diye bir örgüt olduğu, bu örgütün yapısı, eylemleri ve belgeleri dikkate alındığında mevcut yasalara göre silahlı bir terör örgütü özelliği taşıdığı, bu silahlı terör örgütünün bir derin devlet yani Gladyo/Kontrgerilla yapılanmasına karşılık geldiği ve esas olarak Türk Silahlı Kuvvetleri içinde yasadışı olarak oluşturulup faaliyet gösterdiği, mensupları arasında asker-sivil toplumun her kesim ve statüsünden insanların bulunduğu sonucuna varılmıştır.

Toplumda geçmişten bu yana Ergenekon ismi dahil değişik isimlerle bilinen, kabul edilen ve eylemleri şikayet edilen “derin devlet yapılanması' hakkında ilk kez bir yargı kararı verilmiştir" denildi.

GEREKÇELİ KARARDAN...

Derin devletle ilgili ilk kez yargı kararı verilmiştir. TSK’dan iktibas edilen örgüt üyelerini faaliyet gösterdiği herkesin kendi uzmanlık alanına göre örgüte yardım ettiği tespit edilmiş

Yargılanan örgütün terör örgütü olduğu tespit edilmiştir. Ergenekon bir silahlı terör örgütü. Devletin derin içindeki Gladyo yapılanmasıdır.

Ergenekon Terör Örgütünün kendisine özgür bir yapısı vardır. Perdeleme sistemi nedeniyle birimler arasında sınırlı bir iletişim yapısı vardır. Yapılan yargılamanda bu örgütün çok karışık bir ilişki yumağı olduğu görülmüştür. Bazı uzantılarına ulaşılmadığı görülmüştür.

-Ergenekon özellikle Ecevit, Gül ve Erdoğan hükümetlerini hedef aldı.

-Terör örgütüne Türk Gladyosu Ergenekon ismi verildi.

-Ergenekon örgütünün TSK içinde örgütlendiği anlaşılmıştır.

- “Türk ordusuna büyük bir buhtan yapıldığı iddia edilmiş ve sanki Türkiye’de hiç darbe olmamış ve hükümetlerin görevi sekteye uğratılmamış gibi bir yaklaşım sergilenmiştir. Oysa ülkeyi darbeye götüren süreçte gelişen acılarla dolu olaylar ve bu olayların ardından gerçekleşen müdahalelerin izleri hala tam olarak silinememiştir. Bu gerçekliği kim görmezden gelebilir.” denildi.
- Ergenekon davasında darbeye teşebbüs suçunun gerek 765 sayılı TCK gerekse 5237 sayılı TCK’ nın yürürlükte olduğu her iki dönemde de gerçekleştiği belirtildi. İlk dönemde hükümetin başında olan Başbakan Bülent Ecevit’ i görevinden el çekmeye zorlandığı kaydedilen kararda, “AK Parti hükümetine karşı Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde yasadışı olarak oluşturulduğu anlaşılan Cumhuriyet Çalışma Grubu’ nun faaliyetleri ve planlanıp yürürlüğe konulan Sarıkız, Ayışığı, Yakamoz, Eldiven darbe planları çerçevesinde hükümeti cebren ıskata veya vazife görmekten cebren men etmeye teşebbüs edildiği görülmüştür. Bu dönemle ilgili birçok plan ve delilin ele geçirilmesi yanında zamanın Deniz Kuvvetleri Komutanı’ nın tuttuğu günlüklerin 2003-2004 yılına ait kısmı ile yine sanık Mustafa Balbay’ ın tuttuğu dijital not/günlük mahiyetinde ki çalışmalar suç içeren eylemlerin anlaşılmasına katkıda bulunmuştur.” ifadesine yer verildi.

-Cumhuriyet gazetesine bombalı saldırı ve Danıştay saldırısı ile ikinci dönemin başlatıldığını belirten mahkeme, “Bu eylemlerin hemen öncesinde kurulan nefret, şiddet ve darbe söylemleri içeren ve yasadışına çıkan sivil toplum örgütlerinin faaliyetleri ile AK Parti hükümetinin görevlerini engelleme yönünde etkinlikler gösteren Ergenekon Silahlı Terör Örgütü’ nün kontrolündeki diğer bir kısım sivil toplum çalışmalarının yapıldığı görülmüştür. Yapılan bu çalışmalar ile öncelikli olarak AK Parti orjinli birinin Cumhurbaşkanlığı’na seçtirilmemesi hedeflenmiştir.” açıklamasını yaptı.

-AK Parti’nin kapatma davası sürecinde, bazı sanıkların aktif faaliyet yürüttüğüne işaret edilen kararda, “Yine Genelkurmay Başkanlığı Bilgi Destek Dairesi’nde yoğunlaşan muvazzaf personel ve silsilede ki üstleri tarafından hükümet aleyhine yasadışı planlar hazırlanmış, sahte isimlerle internet siteleri kurdurularak buralarda hükümeti yıpratıcı psikolojik propaganda içerikli yayınlar yapılmış, bunlarla hem toplumun tahrik olması hedeflenmiş, hem de AK Parti’nin kapatılması sürecinde deliller üretilmiştir.” denildi.
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR