Euro 9 liranın altında!
Ekonomi yönetiminin değişmesi ve ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın da yeni yönetiminin "güven ve kredibilite"ye odaklanan söylemlerine katılması ve kararlarına desteğini açıklamasıyla TL dolar karşısında %10 değer kazanırken, euro/TL de bugün 8.98'e inerek 9 liranın altını gördü. Dolar/TL ise 7.60'ın hemen üzerinde güne başladı.
EKONOMİ , 13 Kasım 2020 Cuma, 09:35
Euro 9 liranın altında!

Önümüzdeki hafta uzun bir aradan sonra ihracına yeniden başlanacak 10 yıllık tahvilde düşüş 200 baz puana ulaşırken, bankacılık hisselerindeki yükseliş ise %20 civarında.

Piyasalar ekonomi yönetimindeki değişimin bugüne kadar sadece söylemlerle yapıldığını ve sözlü yönlendirilmede geçmişe kıyasla "ciddi bir başarı" da sağlandığını düşünüyor.

DOLAR

7.6176(%-0.86)

EURO

8.9904(%-1.07)

ALTIN

460.463(%-0.7)

Bunun TL varlıklardaki değer kazancı ile ortaya konduğu görülüyor. Öte yandan bu söylemlerin hayata geçmesi için ilk kritik dönemeç 19 Kasım'daki Merkez Bankası'nın faiz kararı olarak görülüyor.

Reuters'ın hâlâ beklentileri toplamaya devam ettiği anketinde Ağbal başkanlığında ilk PPK'da politika faizinin 475 baz puan artışla %15'e yükseltilmesi bekleniyor.

Bu, TCMB'nin politika faizini %10.25'ten %15'e yükseltmesi anlamına gelirken; hali hazırda gecelik faizlerin %14.75, ağırlıklı ortalama fonlama faizinin %14.36 olması nedeniyle pratikte sınırlı bir faiz artırımı anlamına geliyor. Ancak yine de piyasalar bu kararı, söylemlerin ardından ilk önemli sınav olarak görüyorlar.

Dolar/TL geçen hafta gördüğü 8.58 zirvesinden 7.62'ye kadar geriledi. Böylece kur, piyasaların beklentilerinin tamamen aksine bir karar çıkan Ekim ayı PPK toplantının da öncesine 25 Eylül'den beri en düşük seviyelere geriledi.

Dolar/TL 8.58 zirvesinden 7.62'ye düşerken, hareket sepet bazında TL'de ve euro/TL daha da net görüldü. Euro/TL'deki düşüş 10.19'dan 8.99'a, sepet bazında TL'deki düşüş ise 9.38'den 8.31'e yaşandı.

TCMB başkanlığına Murat Uysal'ın yerine, AKP'nin en kıdemli ekonomi yöneticilerinden olan Naci Ağbal; bunu takiben sosyal medyadan sürpriz şekilde istifa eden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın yerine ise Lütfi Elvan atandı.

Erdoğan ise, "Ekonomide girdiğimiz yeni dönemin hayırlı olmasını diliyorum" dedi ve yatırımcılara yeni ekonomi yönetimini destekleyeceği yönünde mesaj verdi.

Piyasalar, TCMB ve Hazine'deki yeni yönetimin olumlu algılanan ilk mesajlarının ardından siyasetin açıklamalarını bekliyordu. Erdoğan'ın açıklamaları ise bu beklentinin teyit edilmesini sağladı.

PİYASADAKİ HAREKET YABANCI KAYNAKLI, LOKALLER BEKLEMEDE

TL reel bazda tarihin en düşük seviyelerinden işlem görürken, yabancı yatırımcılar da Türk varlıklarındaki pozisyonlarını son yıllarda tarihi düşük seviyelere çekmiş durumda idiler. Erdoğan'ın verdiği bilgiye göre yabancı yatırımcılar sadece birkaç günde Türkiye piyasalarına 3 milyar dolara yakın giriş yaptı. Bankacılar da son üç günde ana belirleyicinin yabancı yatırımcı girişi olduğunu söylemişlerdi.

Geçen hafta lokaller döviz ve altın cinsi varlıklarını yaklaşık 3 milyar dolar artırarak 224.2 milyar dolarla yeni zirveye yükseltti. TL'deki getiriyi yeterli görmeyen lokaller sadece bu yıl 30 milyar dolar değerinde döviz aldılar. Bu alım TL'deki değer kaybını daha da tetikledi.

Yabancılar ise swap sınırlamaları, güven, para politikası endişeleriyle Türkiye pozisyonlarını son yıllarda belirgin azaltmaya devam ediyor. Bono varlıkları %20-25'lerden üç yılda %3'lü seviyelere geriledi. Hisse senetlerindeki net çıkış 6 milyar dolara yükseldi.

Bankacılar ekonomi politikalarındaki kısa vadeli değişimin yabancılar tarafından bir kredilite açıldığına vurgu yaparak bunun fiyatlamalardaki değişimden de kendini gösterdiğini belirtiyorlar. Bazı yatırımcılar bu sürecin kalıcılığına ilişkin daha fazla kanıt görmek istediğini de belirtebiliyor.

Bankacılar yabancı girişine henüz lokallerin katılmadığına dikkat çekiyorlar. Dövizde hem alım hem satım yönünde işlem yapan lokallerin yabancı yatırımcılara katılması halinde TL'deki değer kazancının 7.5'lere doğru sürebileceğini belirtyor.

Deniz Yatırım bu sabahki raporunda dolar/TL için "lokallerin de satış tarafına geçtiği senaryoda 7.53-7.73 aralığına eğilimi yüksek olasılık görüyoruz" dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR