F-16 pilotu alkollü kaza yaptı
Diyarbakır'da alkol alıp direksiyon başına geçen F-16 pilotu binbaşı, aşırı hız nedeniyle arabasıyla kaza yaptı. 5 yıl hapis istenen O.D. yasak olmasına rağmen alkol kullandığı için artık jet uçuramayacak.
GÜNDEM , 08 Haziran 2013 Cumartesi, 11:35
F-16 pilotu alkollü kaza yaptı

Diyarbakır 2. Taktik Hava Kuvvetleri Komutanlığı 8. Ana Jet Üssü 225. Hava Radar Kıta Komutanlığı bünyesindeki F-16 filosunda görevli 36 yaşındaki pilot binbaşı O.D., geçen yıl aynı birlikte görev yapan uzman çavuşlar E.K., S.E. ve S.E.'nin kız arkadaşı T.G.A. ile birlikte Kırklar Dağı eteklerine gitti. Burada alkol alan grup, gecenin ilerleyen saatlerinde Diyarbakır'a dönmek için yola çıktı. Aracı kullanan binbaşı O.D., direksiyon hâkimiyetini kaybedip karşı şeride geçince, karşı yönden gelen araçla çarpıştı. Her iki araçta bulunan toplam 11 kişi yaralandı. Hastanede alkol metreyle yapılan tespitte, kazaya neden olan pilot binbaşının 1.40 promil alkollü olduğu ortaya çıktı. Diğer araçta bulunan 7 yaralı pilot binbaşıdan şikâyetçi oldu. Diyarbakır Başsavcılığı'nca da binbaşı hakkında, 'alkollü araç kullanarak birden fazla kişinin yaralanmasına neden olmak' suçundan 5 yıl hapis istemiyle dava açıldı.

'KAN TESTİ YAPILMALIYDI'

Asliye Ceza Mahkemesi'nde hâkim karşısına çıkan O.D. ise alkol almadığı savunarak, "Ben soda içtim. Arkadaşlarım alkol aldılar. Hızım 40 kilometreydi ancak yol dardı. Etraf çalılıktı ve kaza dar yolda yaşandı. Işıklandırma, fosfor eğimli yol uyarı levhası ve çizgiler yoktu. Yolun sağından gidiyordum. Sağdan giderken karşıdan gelen araçla yola sığmadık ve sürtünme sonrasında kaza oldu" dedi. Poliste verdiği ifadeyi de kabul etmediğini belirten O.D. kendini şöyle savundu: "Bilincim yerinde değildi. İmzalamak zorunda kaldım. Alkollü değildim. Hastaneye kaldırıldıktan 15 dakika sonra polis benim ehliyetimi alarak alkolden işlem yapmış. Polis alkol metreyi üflememi istedi ama nefes almakta güçlük çektiğim için üfleyemedim. Nasıl bir tutanak düzenlediklerini bilmiyorum. Acil müdahaleye ihtiyaç olduğu bir zamanda bunun alkol metreyle değil, kan testi yapılarak sonucun alınması gerekirdi." Arkadaşları E.K. ve S.E. de, binbaşının alkol aldığını görmediklerini söyledi. Mahkeme, kaza yerinde keşif yapılmasına karar verdi.

YOĞUN BAKIMDA KALDI

Vücudunda kırıklar oluşan ve uzun süre yoğun bakımda tedavi görmesi nedeniyle halen göreve dönemeyen O.D.'nin birliğine dönse bile artık uçamayacağı belirtildi. Askeri kaynaklar, savaş pilotlarının alkol kullanmalarının kesinlikle yasak olduğunu kaydetti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR