FIFA'dan 5 oyuncu değişikliği kararı!
Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), bu yılın sonuna kadar maçlarda 5 oyuncu değişikliği yapılmasına izin verdi.
SPOR , 08 Mayıs 2020 Cuma, 15:58
FIFA'dan 5 oyuncu değişikliği kararı!

Corona virüs sonrası devam edilecek liglerde tarihi değişiklik açıklandı! IFAB, geçici olarak 5 oyuncu değişikliği hakkı kuralını onayladı.

2020 yılının sonunda kadar oynanacak maçlarda 5 oyuncu değişikliği hakkı olacağı açıklandı. IFAB, son kararı ise federasyonlara bıraktı.

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB), FIFA'nın 31 Aralık'a kadar oynanacak maçlarda takımların 5 oyuncu değişikliği yapması önerisine onay verdi.

FIFA'NIN ÖNERİSİYLE GÜNDEME GELMİŞTİ

Koronavirüs salgını nedeniyle futbolda bu sezon bazı ligler iptal veya tescil edilirken, birçok lig ise askıya alındı. 31 Aralık'a kadar oynanacak olan 2019-2020 sezonunun kalan maçları ve 2020-2021 sezonunun ilk hafta maçlarında takımlara 5'er oyuncu değişikliği hakkı tanınacak. FIFA'nın önerisiyle gündeme gelen ve IFAB'ın onayıyla 1 Haziran'da yürürlüğe girecek olan bu karar için belli şartlar da açıklandı.

KURAL NASIL OLACAK?

Bu kararın takımların uzun süredir idman yapmaması, koronavirüs nedeniyle oyuncularının eksik olması ihtimali veya yaz aylarında havaların sıcak olması nedeniyle alındığı belirtilirken, takımların maç içerisinde en fazla 3 duraklama anında ve devre arasında değişiklik haklarını kullanabileceği de dile getirildi.

Uzatma aşamalı maçlarda kalan değişiklik haklarının uzatma bölümüne taşınacağı ifade edilirken, uzatma bölümünde takımlara ekstradan bir oyuncu değişikliği hakkı daha tanınacağı kaydedildi. Uzatma bölümünde yapılacak değişiklikler ise uzatma bölümü başlamadan önce veya uzatma bölümünün devre arasında yapılabilecek.

Öte yandan IFAB, sezonun kalan bölümünde Video Yardım Hakem (VAR) Sistemi'nin kullanımıyla ilgili kararı ise federasyonlara bıraktığını bildirdi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR