Flaş! Köşk'ün ilk adayı belli oldu
Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde, TBMM'den bu görev için ilk "aday adayı" çıktı; CHP'li Kamer Genç, Twitter üzerinden hem aday adaylığını, hem de ilk vaatlerini açıkladı.
GÜNDEM , 21 Nisan 2014 Pazartesi, 11:29
Flaş! Köşk'ün ilk adayı belli oldu

Kamer Genç, Cumhurbaşkanlığı görevine aday olmak istediğini ilk olarak, CHP'nin Cumartesi günü yaptığı PM toplantısında, CHP yönetimine açıkladı.
Edinilen bilgiye göre Genç, "yaptığım seyahatlerde konuştuğum herkes Cumhurbaşkanı olmam gerektiğini söylüyor" mesajı vererek, "Partim onay verirse, aday olmak isterim" dedi.

TWİTTER'DAN VAATLERİNİ AÇIKLADI

Kamer Genç, CHP'ye adaylık isteğini bildirdikten sonra da Twitter üzerinden kampanyaya resmen başladı.
Twitter'da "vaatlerini" anlatan Genç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yüklendi.

"SEÇİLİRSEM...."

Genç, Erdoğan'ın Anayasa Mahkemesi'ne başvurmasını "cahilce" sözleriyle eleştirdi ve "Aday olacakların yolsuzluk ve bu ülkeye yaptıkları ihanetleri ayrıntılı anlatacağım.seçilirsem Recep' î aklanmak üzere başbakanlıktan atarım" ifadesini kullandı.

2000 VE 2007'DE DE ADAYLIĞINI İLAN ETMİŞTİ

2000 yılında DYP Tunceli Milletvekili olan Kamer Genç, o yıl yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde de aday adaylığını açıklamıştı. 2000 yılındaki seçimlerde dışardan aday gösterilen, dönemin Anayasa Mahkemesi Başkanı Ahmet Necdet Sezer Cumhurbaşkanı seçilmişti.
Genç, 2007 yılında da Cumhurbaşkanlığı için aday olmuştu. 2007 yılında Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı seçildi.

ADAYLIK İÇİN 20 MİLLETVEKİLİNİN DESTEĞİ ŞART

Türkiye'de ilk kez halk oyuyla yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde resmen aday olabilmek için, en az 20 milletvekili tarafından aday gösterilmek gerekiyor.  

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR