Genç kız kendisine vuran polisin copunu ele geçirdi
Ankara’da 3. gününe giren protesto gösterilerinde, polisin sert müdahalesi ve tutumu gerilimi iyice artırırken, yaşanan çatışmalar sırasında çok sayıda gösterici yaralandı.
GÜNDEM , 04 Haziran 2013 Salı, 10:33
Genç kız kendisine vuran polisin copunu ele geçirdi

Taksim Gezi Parkı’nda geçen hafta başlayan ve Türkiye’nin dört bir yanına sıçrayan protestolar Ankara’da dün de devam etti. Polis, saat 12.00 sıralarında Güvenpark etrafında toplanarak Başbakanlık’a yürümek isteyen liseli öğrencilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Polis müdahalesine vatandaşların sert tepkisi üzerine sayıları artan protestocu grup, Kızılay Meydanı’na yakın bölgelerde konuşlandı.

Başbakanlık’a yürüyemeyen grup, müdahalenin ardından yönünü Kızılay Meydanı’na çevirdi. Güvenpark’ın giriş bölümünde toplanan ve trafiği kesmeyen grup, burada bir süre slogan attı. Bu sırada Atatürk Bulvarı üzerindeki çeşitli noktalarda konuşlanan polis araçları, bölgeye gelişigüzel gaz bombası attı. Atılan gaz bombalarından göstericilerin yanı sıra bazı gazeteciler de yaralandı.

Eylem sırasında önceki iki günün aksine trafiğin kesilmemesi de çevreden geçen vatandaşları olumsuz etkiledi. Polislerin, gelişigüzel biçimde attıkları gaz bombaları seyir halindeki araçların camlarından, metro istasyonlarından ve bölgedeki işyerlerinden içeri girdi. Bu sırada çok sayıda vatandaş da yaralandı.

Grubun sayısını artırdı

Bu sert müdahale çevredekilerin yoğun tepkisine de neden olunca, gazlı müdahalenin ardından ara sokaklara dağılan eylemciler, Kızılay Meydanı’nı boş bırakacak şekilde, meydanın iki yanındaki GMK Bulvarı ve Ziya Gökalp Caddesi’nde yeniden toplanmaya başladı. Burada barikat kurmaya başlayan vatandaşlar ile polis arasında çıkan çatışmalar sırasında, polis sert müdahaleyi sürdürdü. Atılan gaz bombaları ve tazyikli su ile müdahalesini sertleştiren polis, bölgedeki apartmanların balkonlarından müdahaleyi izleyen ve alkışla destek veren vatandaşları da tazyikli suyla püskürtmeye çalıştı. GMK Bulvarı ve Ziya Gökalp’teki ara sokaklara dağılan göstericiler, bölgedeki biber gazının etkisini azaltmaya başlamasıyla yeniden ana caddeye yürümeye çalıştı. Bu kez Çevik Kuvvet polisinin devreye girmesi ve ara sokaklara müdahale etmesiyle, çok sayıda gösterici gözaltına alındı.
Kızılay Meydanı’nda bulunan Ramazan Ocak isminde koltuk değnekli bir engelli vatandaş, göstericilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale eden polis araçlarının her seferinde yanına giderek tepkisini dile getirdi. Daha sonra TOMA aracının önüne geçen Ocak, koltuk değneklerini havaya kaldırarak müdahalenin durmasını talep etti. Önüne yattığı aracın hareketini engelleyen Ocak’a, çevredekiler de destek oldu.
Göstericiler Ocak’ı aracın önünden uzaklaştırmak isteyen polise tepki gösterdi. Bunun üzerine, iki polis amiri, Ocak’ın yanına gelerek, sprey gazla müdahale etti. Bu müdahale çevredeki vatandaşların yoğun tepkisine neden olunca polis amiri alanı güçlükle terk etti. Copunu burada bırakan polis amiri, copuna uzun müzakerelerin ardından kavuştu.

4 saat çatıştılar

Yaklaşık 4 saat süren çatışmaları Güvenpark civarında izleyen ve polise tepki gösteren vatandaşlar da polis araçları tarafından alanı terk etmeleri konusunda uyarıldı. Saat 17.00 sıralarında Güvenpark civarına gelişigüzel sıkılan biber gazları, vatandaşların parkı terk etmesine neden oldu. Bu sırada gaz kapsüllerinin isabet ettiği vatandaşlar yaralandı.
CHP milletvekili Hüseyin Aygün, Ankara’daki Gezi Parkı protestoları sırasında polis tarafından vurulan bir belediye işçisinin gözünü kaybettiğini öne sürdü.

3 gazeteci yaralandı

Olaylar sırasında Milliyet gazetesi muhabiri Sertaç Koç, gaz fişeği nedeniyle bacağından yaralandı. Habertürk muhabiri Bedirhan Özyiğit ve Vatan gazetesi muhabiri Barış Oral da atılan taşlar nedeniyle yaralandılar.  Polisin biber gazıyla yaptığı müdahale sırasında bir öğrenci yaralandı. Biber gazından parkta bulunan vatandaşlar da etkilendi.
Gündüz saatlerinde Kızılay civarında yoğunlaşan polis müdahalesi, akşam saat 21.00 sıralarında Tunalı Hilmi Caddesi, Tunus Caddesi, Kennedy Caddesi ve Bestekar Sokak’ın bulunduğu alana sıçradı. Protestocular, cadde üzerinde çeşitli noktalarda ateş yakarak, barikat kurdu. Polis ise biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR