Hamile ve engellilere sıcak hava izni
Aydın'da sıcak hava nedeniyle, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hamile ile engellilerin yarın izinli sayılacağı bildirildi.
GÜNDEM , 29 Haziran 2017 Perşembe, 18:01
Hamile ve engellilere sıcak hava izni

Sıcak hava dalgası yayılıyor. Meteorolojil'den sıcak havaya karşı uyarı üstüne uyarı geldil. Şanlıurfa'da 2 günden beri etkisini gösteren sıcak hava dalgası nedeniyle bazı ilçelerde sıcaklık 50 dereceyi geçti. Aydın'nda ise valilik kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli ile hamilelerin, ilde hava sıcaklığının artması nedeniyle yarın idari izinli sayılmasına karar verdi.Aydın'da sıcaklığın yarın 44 derece olacağı tahmin ediliyor.

TRABZON'DA YÜKSEK NEM ETKİLİ OLUYOR

Trabzon'da sıcak hava ve yüksek nem etkili oluyor. Meteoroloji 11. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, haziran başından itibaren etkili olan serin hava ve yağışlar, bir süredir yerini sıcak ve güneşli havaya bıraktı. Hava sıcaklığının ortalama 27 derece, nem oranının ise yüzde 80 olarak ölçüldüğü kentte, sıcak havanın 4 Temmuz Salı gününe kadar artarak etkili olması bekleniyor. Özellikle nemden bunalan vatandaşlar serinlemek için park ve ağaç gölgelerinde oturmayı tercih ediyor. Yaz tatilinden dolayı günlerini oyunla geçiren çocuklar ise parklardaki süs havuzlarına girerek serinlemeye çalışıyor.

METEOROLOJİ'DEN UYARI ÜSTÜNE UYARI GELDİ

Erzurum, Erzincan, Kars, Iğdır, Ağrı ve Ardahan illeri için 2-6 Temmuz'da "kuvvetli sıcak hava dalgası" uyarısında bulunuldu. Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Uyarı Merkezinden yapılan açıklamada, 2 Temmuz Pazar günü saat 06.00'dan 6 Temmuz Perşembe günü saat 06.00'ya kadar Erzurum, Erzincan, Kars, Iğdır, Ağrı, Ardahan ve çevrelerinde "kuvvetli sıcak hava dalgası" beklendiği bildirildi. Yetkililer, oluşması muhtemel risklere karşı, başta yaşlılar, çocuklar ve kronik hastalığı olanlar olmak üzere vatandaşları güneş ışınlarının dik geldiği 10.00-16.00 saatlerinde güneş ışınlarına direkt maruz kalmamaları hususunda dikkatli olmaları ve sıcaktan korunmak için gerekli önlemleri almaları konusunda uyardı.

Vatandaşların mümkün olduğunca güneşten kaçınması gerektiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi: "Zorunlu olmadıkça 11.00-15.00 saatlerinde dışarıya çıkılmamalıdır. Aşırı sıcaklarda gölgede bulunulmalı, ağır işler ve spor yapılmamalıdır. İnce, açık renkli bol elbiseler giyilmeli, şemsiye veya geniş kenarlı şapka kullanılmalıdır. İmkanlar ölçüsünde sık duş alınmalıdır. Ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınmalı ve bol sıvı tüketilmelidir."

GÜNEYDOĞU'DA KAVURUCU SICAK

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde kavurucu sıcak bunaltıyor. Bölge genelinde hava sıcaklığında geçen haftaya göre 6-7 derece artış oldu. Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Siirt ve Batman'da sıcaklık 40 dereceyi aşarken, Şırnak'ın Silopi ve Cizre ilçelerinde ise 45 dereceye ulaştı. Kavurucu sıcaktan bunalan vatandaşlar, 11.00-16.00 saatlerinde dışarı çıkmamaya özen gösteriyor. Bu nedenle il ve ilçe merkezlerinde cadde ve sokaklar, özellikle öğle saatlerinde adeta boşalıyor. Vatandaşların büyük çoğunluğu klimalı mekanlarda oturmayı tercih ederken, bazı kişiler ise park ve bahçelerdeki gölgelik alanlarda serinlemeye çalışıyor.

Diyarbakır'ın tarihi ilçesi Sur'da dezavantajlı ailelere mensup çocuklar, Anzele'deki süs havuzlarına girdi. Çocuklarını yüzme havuzuna götüremediğini dile getiren Vedat Ramazanoğlu, bu nedenle onları serinlemeleri için süs havuzuna getirdiğini kaydetti. Ramazanoğlu, evinde kliması olmayanların nispeten daha serin olan parkları tercih ettiğini söyledi.

Parkta dinlenen Gencer Arpacı, evinin sıcak olması dolayısıyla yeşil alana geldiğini belirterek, "Denize veya havuza girme şansımız da yok. Yeşil alanlarda ya da tarihi surların diplerindeki gölgelik alanlarda oturuyoruz." dedi. İstanbul'dan yakınlarını ziyarete geldiğini dile getiren Mehmet Ali Kaya da sıcak dolayısıyla cami avlusunda dinlendiğini ifade ederek, "Evde klima yok, ben de cami avlusu serin olduğu için buraya geldim." ifadesini kullandı.

GÜNEŞİN ALTINDA ÇALIŞIYORLAR

Tarlada güneş altında 40 dereceyi aşan sıcakta çalışan işçiler ise büyük sıkıntı yaşıyor. Güneş çarpmasına karşı işçiler ıslattıkları bezle baş ve yüzünü kapatıyor. Tarım işçisi 7 çocuk babası 50 yaşındaki Hasan Saran, ailesinin geçimini temin etmek için zor şartlarda çalıştıklarını kaydederek, "Güneşin altında çalışmak çok zor ama buna mecburuz. Sık sık kafamıza su dökerek serinlemeye çalışıyoruz." diye konuştu.

50 DERECEYİ GEÇTİ

Şanlıurfa'da 2 günden beri etkisini gösteren sıcak hava dalgası nedeniyle bazı ilçelerde sıcaklık 50 dereceyi geçti. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde hissedilir derecede artan hava sıcaklığı, Şanlıurfa'da öğle saatlerinde 47 dereceyi buldu. Nemle etkisini artıran sıcak hava günlük yaşamı etkiledi. Bazı ilçelerde aşırı yüklenme nedeniyle elektrik arızalarının meydana geldiği kentte, kimi vatandaşlar nefes almakta bile zorlandı. Vatandaşlar park, bahçe ve piknik alanlarında, çocuklar ise havuz ve kanaletlerde serinlemeye çalıştı. Kentin önemli turizm merkezleri arasında yer alan Balıklıgöl Yerleşkesi'ni ziyaret eden vatandaşlar da sıcaktan korunmak için yeşil alanları doldurdu. Siverek ilçesinde de aşırı sıcaklar vatandaşlara zor anlar yaşattı. Termometrelerin 55 dereceyi gösterdiği ilçede, vatandaşlar zorunlu kalmadıkça dışarı çıkmamaya çalışıyor. Bazı vatandaşlar da ilçedeki havuzlara girebilmek için uzun kuyruklar oluşturdu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR