Hata yaptık diyemediği için millet daha fazla kızıyor
Türkiye uzmanı Prof. Henri Barkey, hükümetin Gezi krizini “bu kadar kötü yönetmesinin herkesi çok şaşırttığını” söyledi.
GÜNDEM , 03 Haziran 2013 Pazartesi, 16:39
Hata yaptık diyemediği için millet daha fazla kızıyor

ABD'de Pennsylvania'daki LeHigh Üniversitesi'nden Türkiye uzmanı Henri Barkey, Türkiye'deki protestoların kontrolden çıkmasını beklemediğini, "Taksim Erdoğan'ın Tahrir'i olabilir" yorumlarınının gerçekçi olmadığını belirtirken hükümetin "krizi kötü yönettiği" görüşünü de öne sürdü.

Barkey, “İlk Erdoğan'la şimdiki Erdoğan çok farklı” şeklinde konuştu. Henri Barkey, Gezi protestoları ve hükümetin tutumunu BBC’ye değerlendirirken Türkiye'deki protestoların kontrolden çıkmasını beklemediğini belirterek "Bu eylemler sadece hükümete ve Erdoğan'a karşı değil muhalefete de karşı" dedi. Hükümetin “şu ana kadar krizleri iyi yönettiğini” söyleyen Barkey, “ama şimdi bu krizi bu kadar kötü yönetmesinin herkesi çok şaşırttığını” belirtti ve gösterilerin bir süre daha devam edeceği tahmininde bulundu.

"HATA YAPTIK DİYEMEDİĞİ İÇİN..."

"Eninde sonunda zararlı çıkan iki öğe var. Biri Başbakan ve hükümet. En büyük zarar görenlerden biri de muhalefet partileri. Doğru dürüst muhalefet olsaydı bunlar olmayacaktı” görüşünü öne süren Barkey, Taksim'deki olaylarla Mısır'da Hüsnü Mübarek'i deviren Tahrir meydanındaki olaylar arasında bağ kurulduğunun hatırlatılması üzerine şunları söyledi: "Bu Erdoğan'ın Tahrir'i değil. Türkiye'de işbaşında olan hükümet, demokratik yöntemlerle çok ezici seçim kazançlarıyla başa gelmiş bir hükümet. Bir rejim söz konusu değil. Hükümet seçime gitse yine kazanır. Ama oy kaybedebilir. Bence olayların çığırından çıkması gerçekçi değil. Ama hükümet şimdiye kadar iyi bir kriz yönetimi sergileyemediği için, açılan yaraları kendisi deştiği için, ‘Hata yaptık’ diyemediği için milleti daha fazla kızdırıyor." Barkey’nin Erdoğan'ın “sorunlarından biri de tek adam olması” görüşünü de savunduğu değerlendirmelerinde “İlk seçimi kazanan Erdoğan'la bugünkü Erdoğan arasında büyük fark var. İlk Erdoğan, başkalarıyla çok uyumlu bir şekilde çalışan bir insandı, bugün artık kimseyi dinlemiyor ve ihalelerden, gazeteleri kimin satın alacağına, reklamlara kadar her şeye karışıyor. Hem parti içi muhalefet hem de parti dışı muhalefet yok" savlarını da dile getirdi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR