Hayat şimdi vekile daha da güzel!
Liderlerin onayıyla oluşturulan komisyon ‘milletvekili yasası’ taslağını tamamladı.
GÜNDEM , 31 Mart 2013 Pazar, 20:41
Hayat şimdi vekile daha da güzel!

Tasarıya göre eski vekillere de bir çok ayrıcalık tanınıyor. Artık trafik cezası almayacak milletvekilleri bir de ömür boyu kırmızı (diplomatik) pasaport sahibi olacak.

TÜM PARTİLERİN ORTAK TEKLİFİ

Türk Parlamenterler Birliği’nin girişimi ve liderlerin onayı ile oluşturulan komisyon, milletvekillerinin Anayasa’da düzenlemeyen her türlü hakları için özel bir yasal düzenleme yapılmasına ilişkin çalışmasını tamamladı. Hazırlanan taslak metnin, parti grup yönetimlerinin ve liderlerin görüşleriyle son şeklini almasının ardından ortak teklifi olarak TBMM Başkanlığı’na sunulması planlanıyor.

PROTOKOL DEĞİŞİYOR

Yapılacak düzenleme ile milletvekillerinin özellikle seçim bölgelerinde katıldıkları törenlerde sık sık tartışma konusu olan protokol sıralamasındaki yerleri net bir şekilde yasal dayanağa kavuşturulacak. Buna göre vekiller illerdeki törenlerde Vali’den sonra protokolde yer alacak. Taslakta illerdeki protokolde eski milletvekillerine de belli bir kontenjan ayrılmasının öngörüldüğü öğrenildi.

DEVLET PROTOKÜLÜNDE KOMUTANLARIN ÖNÜNDE

Komisyon, milletvekillerinin Başkent protokolü olarak bilinen devlet protokolündeki yerlerini de üst sıralara çekmeyi planlıyor. Bu çerçevede halen devlet protokolündeki yerleri 22. sırada bulunan milletvekillerinin, kuvvet komutanları ve YÖK Başkanı’nın önüne çekilmesi düşünülüyor.

ÖMÜR BOYU KIRMIZI PASAPORT

Taslağın aynen yasalaşması halinde, milletvekilleri parlamento dışında kaldıklarında diplomatik (kırmızı) pasaportlarına veda etmek zorunda kalmayacak. Dünyanın pek çok ülkesinde bu konuda bir ayrım olmamasına karşın Türkiye’deki mevcut uygulamada milletvekilleri kırmızı pasaport kullanabilirken, eski parlamenterler “yeşil” pasaport alabiliyor. Taslağa göre bir dönem milletvekilliği yapanlar dahi ömür boyu kırmızı pasaport taşıyabilecek.

RUHSATLAR İPTAL EDİLMEYECEK

Komisyon, hakkındaki dava nedeniyle silah ruhsatı iptal edilen CHP’li Sinan Aygün örneğinden hareketle yasa taslağında bu yönde de bir hükme yer verip vermemeyi tartıştı. Bu yönde bir düzenleme yapılması, ancak bu düzenlemenin yeniden Meclis’e sunulmasına yönelik çalışmaları süren Silah Kanunu kapsamında hayata geçirilmesi görüşü benimsendi.

TRAFİK CEZALARINDAN MUAFİYET

Komisyonca hazırlanan taslakla, milletvekillerinin trafikteki “dokunulmazlıkları” da yasal güvenceye kavuşacak. Yapılacak düzenleme ile milletvekilleri TBMM’den yazı alıp Emniyet’e götürüp cezalarını sildirmek zorunda kalmayacak. Milletvekilleri kullandıkları bir aracın plakasını Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bildirecekler ve bu araç için trafik cezazı yazılmayacak.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR