HDP Eş Genel Başkanı Sancar: AK Parti partimizi kapatmanın...
HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Halk TV'de Şirin Payzın'ın 'Muhalefet Liderleri Konuşuyor' programında HDP'yi kapatmanın hukuken zor olmadığını, ama AK Parti'nin siyasi maliyeti nedeniyle tercih etmeyebileceğini, bunun yerine HDP'yi hareket edemez hale getirmek, kilitlemek isteyebileceğini söyledi.
GÜNDEM , 07 Ekim 2020 Çarşamba, 22:27
HDP Eş Genel Başkanı Sancar: AK Parti partimizi kapatmanın...

Sancar " Türkiye'de yargının durumu ortada. Savcıları asla itham etmiyorum. Ama iktidarın hangi yöntemlerini kullandığını biliyoruz. Anayasa Mahkemesi'nde dava açılır. AYM'nin baskı ve şantaj altında olduğunu son günlerde görüyoruz. HDP'nin kapatılması sürpriz olmaz. İktidar şimdilik bu yolu işletmek istemiyor. Bunu siyasi maliyeti olur. Hem uluslararası alanda hem de içte tepkileri olur. Daha az maliyet yaratacak, fiilen etkisiz hale getirecek bir yöntemi benimseyebilir. AK Parti bir de parti kapatılmasına karşı olduğunu söyleyerek geldi. Kendi seçmeninin hafızasında bu silinmemiştir. HDP'yi kilitlemeyi deniyor. Kapatmaya karşı B planımız var. HDP kapatılsa da kapatılmasa da bu iktidara seçimle kaybettirecektir" dedi.

Prof. Sancar, "Kürt seçmeninin, HDP bu kadar baskı altındayken diğer muhalefet partileri ikircikli davranırsa HDP seçmeni bunu unutmaz, bu saldırılar böyle devam ederse ve muhalefet suskun kalırsa daha büyük kırılmalar yaşanır. Türkiye'nin demokratik dönüşümü HDP'siz olmaz" dedi.

Sine-i Millet sorusunu da yanıtlayan Sancar, "56 milletvekili çekilse iktidarı etkileyecek midir? Eğer parlamenter sistemde siyaset yapmayı imkansızlaştırıyorsa bu bütün muhalefetin sorunudur. Bu bütün muhalefetin gündemi olursa HDP bunu değerlendirir. Bu seçeneğin iktidarı erken seçime zorlayıp zorlamayacağı da belli değil" diye konuştu.

31 Mart'ta kazandıkları 65 belediyeden sadece 5 belediyenin kaldığını belirten HDP Eş Başkanı, 6 yıl sonra Kobane eylemleri gerekçesiyle başlatılan soruşturma kapsamında HDP'li belediye başkanları ve eski milletvekillerinin tutuklanmasıyla ilgili o dönemin kronolojisini hatırlatarak, Kobane eylemlerinin araştırılması için verdiğimiz 4 araştırma önergesi 4 kez AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi.

O dönemde provokasyonlar yapıldığını belirten Sancar "Karanlıkta bırakılan noktalar var. Cumhurbaşkanı Erdoğan bunu seçim malzemesi yapmayı tercih etti" dedi. TBMM'de araştırma komisyonu kurulmasının engellenmesine karşı muhalefetle bir araya gelip bağımsız, tarafsızlığına inanılacak bir komisyon kurulmasını konuşabilmesi gerektiğini belirten Mithat Sancar, "Muhalefet, iktidarın birçok alanda yalan üzerine kurulu manipülasyon yapıyor. Ama bu iktidarın yalan söylediğine inanan muhalefet, iktidarın HDP konusunda da yalan söyleyebileceğine inanmıyor" sözleriyle çelişkiye dikkati çekti.

Türkiye'nin güçlü bir demokrasi ittifakına ihtiyacı olduğunu belirten Sancar, "Bu konuda cesur olunmazsa bu iktidar alır başını gider" diye konuştu.

Tutuklanan Kars Eş Başkanı Ayhan Bilgen'in istifasından haberdar olmadığını belirten Sancar, ayrıntıları kendisiyle konuşmadığını söyledi. Sancar "Ayhan Bilgen ve HDP arasında itilaf yok. Farklılıklarımız olur. Kayyım atamasını durdurmak için istifa etmiş olabileceğini düşünüyorum" dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR