İki bakanın istifasının ardından kulislerde bu iddia dolanıyor
Bu sabah saatlerinde iki bakanın istifasının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün Köşk'e çıkarak, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e revizyon listesini sunabileceği konuşuluyor.
GÜNDEM , 25 Aralık 2013 Çarşamba, 12:40
İki bakanın istifasının ardından kulislerde bu iddia dolanıyor

Kulislerde ortaya atılan iddiaya göre İçişleri Bakanlığı'na Meclis dışından bir isim öne çıkarken, Ekonomi Bakanlığı'na hükümet içinden kaydırma yoluyla bir bakanın getirileceği konuşulmaya başlandı.

Mart ayında yapılacak yerel seçim nedeniyle belediye başkanlıklarına aday olan bakanların yerine yenilerinin getirilecek olması nedeniyle gündeme gelen ancak  hükümeti sarsan soruşturmasının ardından yeni bir boyut kazanan kabine revizyonunun bugün yapılma ihtimali öne çıktı.

Revizyon beklentisine paralel olarak bugün istifa eden bakanların yerine gelebilecek isimler de konuşulmaya başlandı. Listenin tek belirleyicisi Erdoğan olduğu için isimler konusunda kesinlik yok. Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala'nın ismi öne çıktı. Ala, Erdoğan'ın güvendiği önemli bir güvenlik bürokratı. Yolsuzluk soruşturması ardından yaşanan gelişmeler ve İçişleri Bakanlığı'ndaki yapılanmalar çerçevesinde Erdoğan'ın Ala'yı bakan yapabileceği konuşuluyor. Ala, bakan yapılması durumunda Meclis dışından atanmış olacak.

Haluk İpek, Nurettin Canikli gibi Ak Parti yönetiminden isimlerin de kabinede yer alabileceği konuşuluyor. Çağlayan'ın yerine hükümet içinden bir başka bakanın kaydırılabileceği de konuşulanlar arasında.

Bir başka revizyon senaryosuna göre, Güler'in yerine Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ getirilebilir. Bozdağ'ın adı Adalet Bakanlığı için de geçiyor. Adalet Bakanlığı için ismi konuşulanlardan biri de Köksal Toptan. Nurettin Canikli'nin Ekonomi Bakanlığı'na atanabileceği dile getirilirken, kabineye girme olasılığı yüksek isimlerden biri Mevlüt Çavuşoğlu. Çavuşoğlu, kabineye girerse büyük ihtimalle AB Bakanı olacak.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, geçen hafta perşembe günü Çankaya Köşkü'nde, devletin üç kuvvetinin temsilcilerine öğlen yemeği verdi. Gül, bu yemeğin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile 45 dakika süren bir görüşme yaptı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı yolsuzluk soruşturması ve bunun siyasi boyutu bu görüşmenin ana gündem maddesi idi. Bu görüşmede, kabinede yapılacak revizyon ve taslak liste de değerlendirildi.

Erdoğan, Pakistan gezisinden dün akşam döndü. Yarın Çankaya Köşkü'nde Milli Güvenlik Kurulu'nun Aralık ayı olağan toplantısı yapılacak. Bu toplantı; çözüm süreci, Suriye ve Irak'taki gelişmelerin yıllık bilançosunun değerlendirilecek olmasının yanı sıra iktidar ile cemaat arasında giderek şiddetlenen gerilim çerçevesinde de ayrı bir önem kazandı. Erdoğan'ın Pakistan'dan döndüğü salı akşamı ile perşembe günü yapılacak MGK toplantısı çerçevesinde bugün devletin zirvesinin porgramı önem kazandı. Gül'ün bugünkü programında, Erdoğan ile bir görüşme öngörülmedi. Resmi programa göre; Gül, bugün saat 15.00'te Tayland'ın Ankara Büyükelçisi'ni kabul ederek, güven mektubunu alacak.

Bu nedenle revizyonun perşembe gününden sonra yapılması beklentisi oluşmuştu. Ancak Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile İçişleri Bakanı Muammer Güler'in, bu sabah görevlerinden isitfa etmeleri, bu beklentiyi değiştirdi. Bu nedenle gözler Gül'ün programına çevrildi. Erdoğan, bugün kabine revizyonunu yapması durumunda, Köşk'ten listeyi sunmak için randevu talebinde bulunacak.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR