İlginç teklif! Aşı karşılığı hemşire gönderecekler
Asya'da en fazla Kovid-19 vakasının kaydedildiği Filipinler, İngiltere ve Almanya'nın Kovid-19 aşıları bağışlamaları halinde, çoğu hemşire olmak üzere binlerce sağlık çalışanını çalışmaları için Almanya ve İngiltere'ye gönderebileceklerini açıkladı.
DÜNYA , 24 Şubat 2021 Çarşamba, 13:51
İlginç teklif! Aşı karşılığı hemşire gönderecekler

Filipinler, Kovid-19 aşıları karşılığında hemşirelerin İngiltere ve Almanya'da çalışmasına izin vermeyi teklif etti. Filipinler Çalışma Bakanlığı'nın Uluslararası İlişkiler bürosu müdürü Alice Visperas tarafından yapılan açıklamada, "Almanya ve İngiltere'nin Covid-19 aşılarını bize bağışlamaları halinde birçoğu hemşire olan binlerce sağlık çalışanını çalışmaları için Almanya ve İngiltere'ye gönderebiliriz" dedi.

YILLIK 5 BİN SAĞLIK PERSONELİ GÖNDERME SINIRI

Asya kıtasında en fazla Kovid-19 vakası görülen ülke olan Filipinler, daha önce sağlık çalışanlarına yurt dışında çalışma yasağı getirmiş, daha sonra da bu yasağı 5 bin ile sınırlayan karar almıştı. Sadece İngiltere'de 30 binden fazla Filipinli sağlık çalışanı olduğu belirtilirken İngiltere Sağlık Bakanlığı, böyle bir anlaşmayla ilgilenmediğini ve önceliğinin yurt içinde aşıları kullanmak olduğunu söyledi.

İNGİLTERE CEVAP VERDİ

İngiltere'nin aşı ticareti yapmasına gerek olmadığını söyleyen Sağlık Bakanlığı sözcüsü, Başbakan Boris Johnson'ın yılın ilerleyen günlerinde fazla kalan atışları paylaşma sözünü aktardı, "İngiltere'nin, Filipinler ile hemşirelerin daha fazla işe alınmasıyla bağlantılı bir aşı anlaşması yapma planı yok" dedi.Filipinler, toplamda 148 milyon doz aşı temin etmek isterken, İngiltere, nüfusunun altı katı olan 400 milyondan fazla doz sipariş etti.

FİLİPİNLER'DE HENÜZ AŞILAMA BAŞLAMADI

İngiltere ve Almanya toplam 23 milyon kişi Kovid-19 aşısı olurken Filipinler'de aşılama henüz başlamadı. 108 milyonluk nüfusunun 3'te ikisinin aşılanma planı olduğu aktaran Filipinler'e önümüzdeki günlerde Çin tarafından bağışlanan ilk aşılar gelecek.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR