İngiliz televizyonundan korkunç iddia
Şanlurfa'nın Ceylanpınar İlçesi'nin karşısında bulunan Suriye'nin Haseki kentine bağlı Rasulayn İlçesi'nde, El Nusra cephesi ile PKK'nın bu ülkedeki kolu olan PYD güçleri arasında çatışmalar yeniden başladı. İngiliz televizyonları Halep'te pazartesi günü çekildiği iddia edilen bir video yayınladı.
GÜNDEM , 31 Ağustos 2013 Cumartesi, 11:59
İngiliz televizyonundan korkunç iddia

Günlerdir sessizliğin sürdüğü Rasulayn'dan dün geceden itibaren yeniden duyulan çatışma ve patlama sesleri tedirginliğe yol açtı. Ceylanpınar'ın karşısında bulunan Rasulayn'da geçen 16 Temmuz'da, El Nusra Cephesi ile PYD güçleri arasında çatışma çıktı. Haftalarca süren çatışmalar sırasında sınırı aşan kurşunlar Ceylanpınar'da 4 kişinin ölümüne, çok sayıda kişinin yaralanmasına neden oldu. Birkaç günden bu yana sessizliğin görüldüğü, zaman zaman silah seslerinin duyulduğu Rasulayn'da, gece geç saatlerden itibaren yeniden silah ve patlama sesleri duyulmaya başlandı. Rasulayn'da aralıklarla çatışmaların sürmesinin ardından güvenlik güçleri sınır hattında önlemlerini artırırken, yetkililer halka sınıra yaklaşmamaları yönünde uyarılar yaptı

YANMIŞ ÇOCUK CESETLERİ

İngiliz televizyonları Halep'te pazartesi günü çekildiği iddia edilen bir video yayınladı. İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin Panaroma ekibi, kimliğini gizli tutmak isteyen bir Suriyelinin Halep'te bir okulun bahçesine yapılan saldırının ardından çektiği görüntüleri yerinde incelediklerini duyurdu. Görüntülerde okul yıkılmış halde görülürken, üzerinde kimyasal izleri olan, yanarak yaralanmış çocuklar hastaneye götürülüyor.

BBC'nin Panorama programında yayımladığı videoyu daha sonra Sky news ana haberlerde verdi. The Independent gazetesi de videoyu geniş haber yaptı. Tahrip olan okulu ziyaret eden gazetecilere görgü tanıkları, bir savaş uçağının okulun üzerinden sayısız kez uçuş yaptığını, daha sonra bombayı bıraktığını söylüyor. Gazeteciler saldırıda en az 10 çocuun öldüğünü, hayatta kalanların vücutlarının ise yüzde 50'sinin yandığını bildirdi.

Haberde ismini vermek istemeyen okul müdürü, gördüğü berbat manzarayı şöyle anlattı Televizyonda çok berbat şeyler gördük ve işittik ama böylesini daha önce hiç görmedik. En kötüsü önünde biri ölüyor ve elin kolun bağlı birşey yapamıyorsun. Ölü insanlar vardı, yanan insanlar vardı, kaçan insanlar vardı ama nereye gidebilirlerdi. Emniyetli hiçbir yer yok. Bu Suriye halkının kaderi.

Suriye'de Hand in Hand yardım kuruluşunda çalışan İngiliz Doktor Rola, kurbanlara yardım etmek için olay yerine koştu. Rola, Burada tam bir katliam yaşandı. Heryer kaos içinde ve bu kaos içinde neyin ne olduğunu bilmek zor. Tüm dünya Suriye'yi ihmal etti. Masum insanlar faturasını ödüyor diye isyan etti. Jetin okulun bahçesine napalm ya da termit bombası bıraktığı belirtiliyor.
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR