İngiltere'de coronavirüs korkusu
İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney "Coronavirüs salgını, İngiliz ekonomisi üzerinde büyük çaplı fakat geçici bir şok etkisi yaratabilir" dedi.
DÜNYA , 03 Mart 2020 Salı, 15:32
İngiltere'de coronavirüs korkusu

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, yeni tip Coronavirüs (Kovid-19) salgınının İngiliz ekonomisi üzerinde büyük çaplı ancak geçici bir şok etkisi yaratabileceğini söyledi.

İngiliz parlamentosunda vekil ve uzmanlardan oluşan komitenin sorularını yanıtlayan Carney, yeni tip Coronavirüs salgınının ekonomiye etkilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"Bu (Coronavirüs) sınırlanma sürecinin çok ötesinde" ifadesini kullanan Carney, virüsün yarattığı olumsuz ekonomik etkilerin 6 ay daha sürebileceğini kaydetti.

Carney, İngiltere Merkez Bankası'nın işletmeleri ve hanehalkını Coronavirüsün yarattığı etkilerin azaltılması konusunda desteklemeye hazır olduğunu belirterek, "Aksamalar olacak fakat tahribat olmayacak." ifadesini kullandı.

Coronavirüs salgınının İngiliz ekonomisi üzerinde büyük çaplı ancak geçici bir şok etkisi yaratabileceğini vurgulayan Carney, "Çeşitli senaryoların sonuçlarını değerlendiriyoruz. Bu senaryolar finansman sıkıntısı nedeniyle toplam talepte ve güvende azalmayı da içeriyor." diye konuştu.

Carney, bankanın yönetimini 16 Mart'ta devralacak Andrew Bailey ve Maliye Bakanı Rishi Sunak ile düzenli olarak koronavirüs salgını ve etkilerine ilişkin görüştüklerini bildirdi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR