İran ile ABD arasında yeni kriz
İran'la Amerika Birleşik Devletleri arasında yeni bir kriz yaşanıyor. İran Venezuela'ya petrol sevkıyatını engellemeye yönelik girişimlerde bulunduğu gerekçesiyle ABD'yi, Birleşmiş Milletler'e şikayet etti.
DÜNYA , 18 Mayıs 2020 Pazartesi, 11:48
İran ile ABD arasında yeni kriz

Geçtiğimiz aylarda çatışma noktasına gelen İran'la ABD arasında yeni bir kriz çıktı. İran'ın Venezuela'ya gönderdiği yakıt tankeri, ABD savaş gemileri tarafından taciz edildi. İran ABD'yi Birleşmiş Milletler'e şikayet etti.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e hitaben bir mektup yazdı. ABD'yi korsanlık yapmakla suçladı. Açık denizlerde nakliye özgürlüğüne saygı duyulmasını istedi. Zarif, aksi takdirde İran'ın gerekli tedbirleri alacağını kaydetti.

Dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip Venezuela, yaptırımlar ve ekonomik kriz nedeniyle petrol rafinerilerini çalıştıramıyor. Bu yüzden Devlet Başkanı Maduro, geçtiğimiz aylarda İran'dan petrol talebinde bulundu. İran, 30 Nisan'da bir yakıt tankeri gönderdi. Ekonomik yaptırımlar yüzünden petrol karşılığında altın alındığı açıklandı. Ancak İran medyası, yola çıkarılan yakıt tankerini engellemek için ABD'nin Karayipler'e 4 savaş gemisi ve devriye uçakları gönderdiğini iddia etti.

Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza da iddiaları destekleyecek bir açıklama yaptı. ABD'nin ülkesine gelen yakıt tankerini taciz ettiğini söyledi. Bunun açık bir ihlal olduğunu ifade etti.

Taciz iddiaları gündeme gelse de, yakıt tankerine henüz fiili bir müdahale söz konusu değil. İran Dışişleri Bakanlığı da bir açıklama yaptı. Tankere yapılacak bir müdahaleye İran'ın hızlı ve caydırıcı bir cevap vereceğini açıkladı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR