İşte kanlı çatışmanın nedeni! Böyle yakalandılar...
Güngören'de önceki akşam 1 kişinin yaşamını yitirdiği, 4'ü masum vatandaş 7 kişinin yaralandığı saldırının arkasından mafya hesaplaşması çıktı... Polis kaynakları Sarallar çetesi ile Şirinler çetesi arasındaki çatışmanın uyuşturucu sevkiyatından kazanılan paranın paylaşılamaması olduğunu söyledi...
GÜNDEM , 05 Haziran 2017 Pazartesi, 08:36
İşte kanlı çatışmanın nedeni! Böyle yakalandılar...

İstanbul Güngören'de dün akşam saat 20.00 sıralarında, Menderes Caddesi üzerinde seyreden beyaz renkli bir Otomobilden yayılım ateşi açıldı. Otomobilin arka ve ön koltuğunda oturan saldırganlar tarafından kaleşnikof silahlarla açılan ateşle cadde savaş alanına dönerken, kendilerine silahla karşılık veren hedef şahısların açtığı ateşle içerisinde 4 saldırganın bulunduğu otomobil kaçarak olay yerinden uzaklaştı. Saldırıda hedef seçilen 1 kişi yaşamını yitirirken 4'ü vatandaş 7 kişi de yaralandı. Olay sonrası harekete geçen İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele ekipleri, yaptıkları alan çalışması ve görgü tanıklarının ifadesi doğrultusunda saldırının şeklini belirlerken, incelemeye aldığı MOBESE ve güvenlik kameraları incelemesiyle de saldırganların önce eşkallerini ardından kimliklerini belirledi.

Yüz tanımayla tespit

MOBESE ve güvenlik kameralarından aldığı görüntüleri, yüz tanıma yöntemiyle inceleyen Organize Suçlarla Mücadele ekipleri yaptıkları tespitle saldırıya katılanların Sarallar çetesinin sabıkalı mensupları olduğunu belirledi. Çalıntı olduğu tespit edilen otomobille bir süre kaçtıktan sonra otomobili terk ederek başka bir araçla Büyükçekmece'ye gittiklerini ana arterlerde bulunan kameraların takibiyle devam ettiren ekipler, saldırganların girdiği adresi netleştirince Sabah saat 05.00 sıralarında operasyon kararı aldı.

40 adrese baskın yapıldı

Özel Harekât Şube ekiplerinin desteğiyle Büyükçekmece'de tespit edilen adrese giren Organize polisi ev görünümündeki çete adresinde U.Y, A.K, K.F. ve M.A. isimli 4 saldırganı olayda kullandıkları 2 kaleşnikof tüfek ve 2 tabancayla birlikte yakalayarak gözaltına aldı. 40 ayrı adresin basıldığı 9 saatlik bir çalışmanın ardından yakalanan çete mensuplarıyla bağlantılı oldukları belirlenen 11 çete mensubu da Büyükçekmece, Fatih, Beylikdüzü ve Bayrampaşa da yakalanarak gözaltına alındı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürülerek sorguya alınan ve Sarallar çetesinin Ümit Saral kanadının adamları oldukları tespit edilen 15 çete mensubundan 3'ünün ilk ifadesinde saldırıya katıldıklarını itiraf ettikleri öğrenildi. Bir çete mensubunun ise saldırıya katılmadığında ısrar ettiği öğrenildi.

'Eroin parası' anlaşmazlığı

Polis saldırının emrini verdiğini tespit ettiği Ümit Saral'ın yakalanması için çalışmalarını devam ediyor. Emniyet kaynaklarına göre, Şirinler çetesinin mensuplarının lideri Mehmet Sabri Şirin ile Sarallar çetesinin bir kolunun lideri Ümit Saral uyuşturucu ticareti yaparken anlaşmazlığa düştü. Eski ortaklar arasında yaşanan anlaşmazlık daha sonra çatışmaya dönüşmüş ve Ümit Saral 2013'de saldırının yaşandığı Menderes Caddesi'nde 2 adamıyla birlikte Şirinler çetesi mensuplarınca yayılım ateşine tutulmuştu. Saldırıyı 2 adamıyla birlikte yaralı atlatan Ümit Saral daha sonra saldırıdan sorumlu tuttuğu Mehmet Sabri Şirin'in kardeşi Kenan Şirin'i 2106'da öldürtmüştü. Bu cinayeti çeteye tetikçilik yapan Buji Ferhat lakaplı Ferhat Solmaz'ın gerçekleştirdiği belirlenirken, yine Ferhat Solmaz'ın Ümit Saral'ın talimatıyla Yahya Tellioğlu ve Rize'de bir kahvehaneyi tarayarak 3 kişiyi öldürdüğü de tespit edilmiş ve Solmaz ve 3 adamı geçtiğimiz Nisan ayında yakalanarak tutuklanmıştı. Emniyet kaynaklarına göre dün akşam yaşanan son saldırının nedeni ise bir misilleme saldırısı korkusu yaşayan Ümit Saral'ın ön kesme saldırısı olduğu yönünde.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR