Japon gazeteciden Erdoğan'a zor soru
Japonya Başbakanı Abe tarafından askeri törenle karşılanan Erdoğan, Nikkei gazetesinin düzenlediği konferansta bir konuşma yaptı.
GÜNDEM , 07 Ocak 2014 Salı, 11:11
Japon gazeteciden Erdoğan'a zor soru

 Başbakan Erdoğan, 3 ülkeyi kapsayan Uzak Doğu gezinin ilk ayağı olan Japonya’da.

Erdoğan, Japonya Başbakanı Şinzo Abe tarafından resmi törenle karşılandı.

İki ülkenin milli marşlarının çalındığı törende Erdoğan ve Abe, tören kıtasını selamladı. Devlet Konukevi önünde düzenlenen törenin ardından Erdoğan, Nikkei gazetesinin düzenlediği konferansta bir konuşma yaptı.

Erdoğan’ın konuşmasını ve sorulara verdiği yanıtları, Tokyo’da bulunan NTV Muhabiri Murat Koralp beş başlık altında aktardı:

— Başbakan Erdoğan'a, Japon gazetcilerden gelen bir soru, "Hem partinize hem de ülkenize 2023 hedefi koyuyorsunuz. Politik liderliğinizi nasıl sürdüreceksiniz?" oldu. "Bu zor bir soru" diyen Erdoğan, 3 dönem şartını hatırlatarak, "Siyaste sadece parlamentoda yapılmaz. Parti çatısı altında da çalışılır. 'Ölene kadar ben burada çalışacağım' mantığı doğru değil" dedi.

— Erdoğan'ın konuşmasındaki bir diğer konu Türkiye'nin cari açığıydı. "Şu ana kadar ekonomiyi tehdit edecek noktaya getirmedik" diyen Erdoğan, cari açığa vade biçti: "3-4 yıl içerisinde tehlike olmaktan çıkacaktır. Ekonomik krizlere rağmen şu ana kadar bizi tehdit edememiştir..."

— Konuşmadaki bir diğer başlık da, Suriye özelinde Türkiye'nin dış politikasıydı. Suriye'de yaşananları devlet terörü olarak niteleyen Erdoğan, "Adeta soykırım. Suriye’nin Beşşar'sız devam etmesi gerekiyor. 130 bin kişinin katili olan birinin başında olduğu ülkede bu süreç bitmez" ifadesini kullandı.

— Erdoğan, Türkiye ile AB arasındaki ilişkiye dair soruya ise, "AB'nin Türkiye'ye karşı tavrı ikircikli. AB'nin içinde Türkiye'nin standartlarını yakalayamamış çok ülke var. Bizi niye almadıklarını farkındayız ama açıkça dillendiremiyoruz" yanıtını verdi.

— Başbakan Erdoğan'ın konuşmasında öne çıkan son başlık ise uluslararası terördü. İnsanlık suçu olan terör için uluslararası mücade gerektiğini belirten Erdoğan, "Terörün önüne inanç getirilmesi, suyla ateşin kucaklaşması kadar imkansızdır. İslami, Hristiyani, Budist ya da Musevi terör diye bir şey olmaz" şeklinde konuştu.

DUYGUSAL BULUŞMA

Türk - Japon İşadamları Forumu'nda konuşan Erdoğan, ilerleyen saatlerde kaldığı otele geçerek, Ertuğrul Fırketeyni kazasında yaralanan Türk denizcilere yardım eden Japonların torunlarıyla bir araya gelecek.

Günün diğer programı akşam saatlerinde Erdoğan ile Japonya Başbakanı Abe'nin buluşması olacak. TSİ 10.30’da gerçekleşmesi beklenen başbaşa görüşmenin ardından heyetlerarası görüşme olacak ve iki lider, TSİ 11.30 sıralarında ortak basın toplantısı düzenleyecek.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR