Kabil'de evden çıkamıyor! Yardım çağrısı...
Kabil'deki evinden dışarı çıkamayan ve Taliban öncesi memur ve medya alanında çalışan 27 yaşındaki Uzra Hussaini, sesinin duyulması için yardım çağrısında bulundu. Hussaini, "Türkiye'den ve kadınlarından ricamız var. Bugünlerde bizi yalnız bırakmayınız" dedi.
DÜNYA , 16 Eylül 2021 Perşembe, 09:29
Kabil'de evden çıkamıyor! Yardım çağrısı...

Taliban, Afganistan'da yönetimi 20 yıl sonra yeniden ele geçirdi. Taliban, iktidarda olduğu 1996-2001 yılları arasında kadınların tek başına dışarı çıkmasını, okula gitmesini ve çalışmasını yasaklamıştı. Afgan kadınlar yeniden aynı muameleye maruz kalıyor.

Taliban'dan önce Elektronik Sınav Komisyonunda Atama Kurulu Uzmanı olarak çalışan ve medya alanında görev yapan 27 yaşındaki Uzra Hussaini, Kabil'deki evinden çektiği bir video ile Türk kadınlarına seslendi.

"TÜRKİYE'DEN RİCAMIZ VAR BİZİ YALNIZ BIRAKMAYINIZ"

Uzra, "Kabil'den sizinle irtibattayım. Ben Taliban rejiminden önce devlet memuruydum. Taliban rejiminden sonra artık işe gidemiyorum evdeyim. Geçen hafta tüm dünya gördü, Kabil'deki kadınlar ve protestocular Taliban'ın şiddetine maruz kaldı. Bizi yok edemezsiniz. Türkiye'den ve kadınlarından ricamız var. Bizimle beraber kalmanızı istiyoruz. Bugünlerde bizi yalnız bırakmayınız" dedi.

"KADINLARIN İŞİ ÇOCUK DOĞURMAK" DEMİŞLERDİ

Taliban sözcüsü Haşimi, kabinede kadın bakan olmamasını eleştirilerini yanıtladı. "Kadınların işi doğurmak, bakanlık değil" sözleriyle tepki çekmişti.

Taliban'ın Yüksek Öğretim Bakan Vekili Şeyh Abdulbaki Hakkani, başkent Kabil'de düzenlediği basın toplantısında, "karma eğitim sisteminin, İslami ve milli değerlere aykırı olduğunu" savunmuş, yer imkanı olan üniversitelerde yeni dönemde kız ve erkek öğrencilerin ayrı ayrı binalarda eğitim göreceğini belirten Hakkani, bina imkanı olmayan üniversitelerde ise kız ve erkek öğrencilerin farklı saatlerde okula gelip ders göreceğini kaydetmişti.

Taliban'ın geçmişteki yönetiminde, kadın ve azınlık haklarının ciddi şekilde kısıtlamıştı. Geçtiğimiz haftalarda kadınlar hakları için Afganistan'da protestolar düzenlemişti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR