'Kadın üniversitesi' yolda! Proje Cumhurbaşkanlığı yıllık planına girdi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daha önce de gündeme getirdiği kadın üniversiteleri, 2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda yer aldı. Programa göre 2022'de kadın üniversitesinin akademik birimlerinin oluşturulmasına yönelik çalışmalar başlatılacak.
GÜNDEM , 27 Ekim 2021 Çarşamba, 12:55
'Kadın üniversitesi' yolda! Proje Cumhurbaşkanlığı yıllık planına girdi

Kadın üniversitelerine ilişkin tartışmalar ilk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2019 yılındaki Japonya ziyareti sonrasında gündeme gelmiş, daha sonra 2019-2023 dönemini kapsayan kalkınma planında da yer almıştı.

Resmi Gazete'de yayınlanan '2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nın 'eğitim' başlığı altında ise yine kadın üniversitelerine ayrı bir parantez açıldı.

AKADEMİK BİRİMLER OLUŞTURULACAK

Yükseköğretimde çeşitliliğin artırılması hedefi doğrultusunda "Japonya örneği incelenerek sadece kadın öğrencilerin kabul edildiği kadın üniversiteleri kurulacaktır" denildi.

Sorumlu-işbirliği yapılacak kurumlar olarak YÖK ve üniversitelerin işaret edildiği projede, yürütülecek projeler ve faaliyetler başlı altında iki madde sıralandı:

-Kız öğrencilerin ülkemizde farklı derecelerde yükseköğretime katılımları değerlendirilecek, sorun bulunan alanlar saptanacak ve buna yönelik çözüm önerileri geliştirilecektir.

-Kurulması planlanan kadın üniversitesinin akademik birimlerinin oluşturulmasına yönelik çalışmalar başlatılacaktır.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haziran 2019'da G20 zirvesi için bulunduğu Japonya'da kendisine fahri doktora unvanı veren Mokugawa Kadın Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, "Japonya'daki 800 üniversitenin 80'i kadın üniversitesi. Bu benim için çok anlamlı. Bizde böyle bir şey yok, olması halinde de neler olur o ayrı bir soru işareti. Japonya'daki 80 kadın üniversitesini, büyükelçime görev veriyorum, incelemek suretiyle ülkemde de bunun adımını inşallah atacağız" ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan daha sonra, Türkiye'ye dönüşünün ardından da 3 Temmuz 2019'da Ankara'da 8. Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni'nde konuyu yeniden gündeme getirdi. Dönemin YÖK Başkanı Yekta Saraç'a talimat veren Erdoğan, şöyle seslendi:

"Sadece kızlardan oluşan üniversite. Bu üniversite şahsıma fahri doktora verdi. Kreşten alıp ilk-orta-lise-üniversite olmak üzere farklı bir yapıyı oluşturmuş durumdalar. Bu alanda atılan adımın bizler için önem arz ettiğini şu anda YÖK başkanına hatırlatıyorum. Çalışmanı buna göre yap. Çok önemli bir şey. Türkiye'de benzer bir adımı atmalı."

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR