Kar yurdu ne zaman terk edecek?
Hava durumu için aktarılan habere göre; İstanbul'da bu gece yarısı ve sabah saatlerinde tekrar bir kar yağışı bekleniyor. Ancak sıcaklıklardaki yükselmeyle birlikte yağış, zaman içerisinde sulu kar ve yağmura çevirecek. Meteoroloji Editörü Dilek Çalışkan, ''Pazartesiden itibaren de 15 dereceyi bulan sıcaklıklar var. Artık karın son günleri diyebiliriz'' dedi. Pazar gününe kadar üşüyeceğimizi de söyleyen Çalışkan, ''Yurt genelinde ısınmamız, sıcaklığın 10 dereceyi geçeceği zaman, pazartesi günü olacak'' açıklamasında bulundu. AKOM da benzer bir açıklama yaparak, yarından itibaren kar yağışının Marmara Bölgesi'ni terk edeceğini duyurdu.
GÜNDEM , 17 Şubat 2021 Çarşamba, 17:36
Kar yurdu ne zaman terk edecek?

İstanbul'da şiddetli poyraz hafiflerken kar yağışı da zayıflayarak kenti terk ediyor. Kentte perşembe ve cuma günü yağmur bekleniyor. İstanbul'da hafta sonundan bu yana etkili olan kar yağışı bu sabah etkisini yeniden artırdı. Hava sıcaklıkları ne zaman artacak, kar yurdu ne zaman terk edecek? Dilek Çalışkan, ''Bu gece yarısı ve sabah saatlerinde tekrar bir yağış var. Kar, sıcaklıkta yükselme olduğu için zaman içerisinde sulu kar ve yağmura çevirecek'' dedi.

''KARIN SON GÜNLERİ''

Yağışın olmasının don riskini hafiflettiğini söyleyen Çalışkan, ''Cuma günü çok zayıf da olsa sulu kar şeklinde bir yağış bekleniyor. Hafta sonu sıcaklık 7-8 dereceye doğru çıkacak. Pazartesiden itibaren de 15 dereceyi bulan sıcaklıklar var. Artık karın son günleri diyebiliriz'' açıklamasında bulundu. Çalışkan, kar yağışının Karadeniz'de cumaya kadar süreceğini söyledi. İç Anadolu'da özellikle Ankara'da perşembe gecesi ve cuma orta kuvvetli kar yağışı beklendiğini de sözlerine ekleyen Çalışkan, ''Doğu'da, iç kesimlerde ve Karadeniz'de cumartesi gününe kadar kar yağışı var. Bolu, Karabük, Bartın ve Zonguldak'ta yarın kar yoğunluğunu yeniden artıracak. Ege ve Akdeniz'de bu gece için sera üreticileri dikkatli olmalı, zirai don bekleniyor'' ifadelerini kullandı.

''PAZARA KADAR ÜŞÜYECEĞİZ''

Çalışkan sıcaklık artışı için pazartesi gününü işaret ederek, ''Pazar gününe kadar üşüyeceğiz. Genel olarak ısınmamız, sıcaklık 10 dereceyi geçeceği zaman, pazartesi günü olacak'' dedi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından paylaşılan 17-23 Şubat haftalık hava durumu tahmini haritasına ise şu şekilde yer verildi:

BÖLGE BÖLGE HAVA DURUMU

Marmara Bölgesi'nde Trakya, Sakarya boyunca devam eden kar yağışı Cuma'ya kadar devam edecek. Sıcaklıklık 2-4 derece civarında seyrediyor.Öte yandan bölgede hafta sonu sıcaklıklar 7-8 dereceye yükselecek.
İç Anadolu Bölgesi'nde perşembe günü hafifleyen yağış cuma yeniden özellikle Sivas, Yozgat, Kırşehir boyunca yoğun olacak. Akdeniz ve Güneydoğu Pazar'a kadar çok soğuk, yer yer kuvvetli don başlayacak. Akdeniz'de yağış az ancak Diyarbakır, Batman, Mardin boyunca kar yağışları var. Karadeniz'de Artvin ve Rize'de kar sürüyor. Bolu, Zonguldak-Kastamonu'da perşembe öğle kar yeniden başlayacak. Cuma günü bölgenin geneli yine kar yağışlı ve Doğu Karadeniz'de yine kuvvetlenecek.

AKOM'DAN AÇIKLAMA

Hava durumuna ilişkin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi'nden (AKOM) de bir açıklama geldi. Açıklamada, yoğun kar yağışının etkisinin azalacağını, yarından itibaren Marmara Bölgesi'ne gelen yeni bir alçak basınç sisteminin etkisiyle karla karışık yağmur görülebileceğini açıkladı.

İLÇE İLÇE KAR KALINLIKLARI

AKOM verilerine göre kuvvetli kar yağışı geçişleri, bugün sabah erken saatlerden itibaren rüzgarın kuzeyli yönlerden kuvvetlenmesiyle beraber tekrar etkili oldu. Peş peşe gelen hava kütleleri İstanbul'un her iki yakasında yoğun kar yağışına neden olurken, kent genelinde mevcut kar kalınlığına ilave 5-10 santimetre aralığında kar birikintisi ölçüldü.AKOM verilerine göre kar kalınlığı bugün Şile'nin Darlık ve Ağva mevkilerinde 60-70 santimetreye ulaştı. Kar kalınlığı Hadımköy'de 40 santimetre, Beykoz'da 35, Şişli'de 30, Arnavutköy'de ise 30 santimetre olarak ölçüldü.

ŞİDDETLİ RÜZGARIN BİLANÇOSU

AKOM'un paylaştığı verilere göre İtfaiye ve Park Bahçeler ekipleri tarafından kuvvetli kar yağışı ve rüzgar nedeniyle 16 çatı uçması, 603 ağaç ve direk devrilmesi, 85 tehlike arz eden parça olayına müdahale edildi. Bu olaylar nedeniyle 126 araç zarar gördü. Eyüpsultan ve Şile ilçelerinde ahırların çatılarının çökmesi nedeniyle 10 hayvan telef olurken, mahsur kalan 30 hayvan itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı.
AKOM yetkilileri, kar yağışının etkisinin azalacağını, yarından itibaren Marmara Bölgesi'ne gelen yeni bir alçak basınç sisteminin etkisiyle karla karışık yağmur görülebileceğini açıkladı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR