Kara savaşlarının 105. yılı
Çanakkale Kara Savaşları'nın üzerinden tam 105 yıl geçti. Ancak her sene yapılan yıl dönümü törenleri, bu yıl koronavirüs nedeniyle iptal edildi. Çanakkale Şehitleri ise şehitlikte düzenlenen sınırlı katılımlı bir törenle anıldı. Her yıl binlerce Yeni Zelandalı ve Avustralyalı'nın doldurduğu Anzak Koyu'nda da "Şafak Ayini" virüs önlemleri nedeniyle yapılamadı.
GÜNDEM , 25 Nisan 2020 Cumartesi, 13:14
Kara savaşlarının 105. yılı

Türkler, Anzaklar, 105 yıl önce Çanakkale'de savaşan askerlerin torunları. Her yıl, atalarının yattığı, 9 ay süren harbin yapıldığı topraklarda, Gelibolu'da buluşurdu. Ama bu yılki anmalar sessiz, tören alanı ise ıssızdı.

Çanakkale Kara Savaşları'nın 105'inci yıl dönümü törenleri koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında iptal edildi. Çanakkale Şehitleri ise Şehitler Abidesi'nde düzenlenen tören ile anıldı.

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ve 2'nci Kolordu Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı'nın da katıldığı törende Atatürk Anıtı'na çelenk konuldu. Sembolik şehitlikte devam eden törende şehitler için dua okundu.

24 Nisan'ı 25 Nisan'a bağlayan gecede Gelibolu'da, Arıburnu önündeki Anzak Koyu da sessizliğe gömüldü. Anzak torunları bu kez "Şafak Ayini" yapamadı. Binlerce Yeni Zelandalı ve Avustralyalı'nın doldurduğu koy güneşi böyle karşıladı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR