Karga istilasının yaşandığı mahallenin sakinleri rahat yüzü görmüyor
Van'ın Kasımbağı Mahallesi sakinleri, son dönemde artan kargalar nedeniyle oldukça zor durumda. Akşam saatlerine doğru sürüler halinde uçan kargalar çıkardıkları sesten dolayı kimseyi uyutmuyor. Bir mahalleli "Yazın ekinlerimize zarar verip, kışın ekinlerimizi istila ediyorlar. Herkes çok rahatsız" diyerek duruma isyan etti.
YAŞAM , 13 Ocak 2021 Çarşamba, 09:03
Karga istilasının yaşandığı mahallenin sakinleri rahat yüzü görmüyor

Erciş ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıkta bulunan ve çevresine göre ağaçlık alanı daha fazla olan Kasımbağı Mahallesi'nde yaşayanlar, son zamanlarda kargalar nedeniyle endişeli.

SESLERİ RAHATSIZLIK VERİYOR

Akşam saatlerine doğru ortaya çıkan yüzlerce karga, bir süre havada toplu halde sağa-sola uçup, havanın kararmaya başlamasıyla birlikte evlerin çevresindeki ağaçlara konuyorlar. Mahalleli, kargaların yoğun görüntüsünden de çıkardıkları seslerden de büyük rahatsızlık yaşıyor.

"GECELERİ UYUYAMIYORUZ"

Geçmiş yıllara göre kurak bir kış geçiren Kasımbağı Mahallesi sakinleri ekinlerinden dolayı da büyük endişe yaşıyor. Kasımbağı'nda oturan Burhan Özcan (30), "Kışın başladığı ilk aylarda mahallemize sürüler halinde gelen kargalar, ağaçlık alanlar ve yerleşim alanlarına konuyorlar. Yaz mevsiminde ekinlerimize zarar veren kargalar, kış mevsiminde mahallemizin tamamını istila ediyor. Akşam güneş batımında gelen kargalar, sabah gün doğmaya yakın ise köyümüzü terk ediyorlar. Karga sesleri çok rahatsız edici. Herkes büyük rahatsızlık yaşıyor, geceleri uyuyamıyoruz. Yetkililerden yardım istiyoruz. Sayıları hiç bu kadar fazla olmamıştı" dedi

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR