Kayıp uçak 515 gün sonra bulundu
Malezya, Hint Okyanusu'ndaki Reunion Adası'nda geçen hafta karaya vuran uçak parçasının, 515 gün önce kaybolan MH370 sefer sayılı yolcu uçağına ait olduğunu açıkladı.
DÜNYA , 06 Ağustos 2015 Perşembe, 09:18
Kayıp uçak 515 gün sonra bulundu
Malezya'dan yapılan açıklamaya göre, Kuala Lumpur-Pekin seferini yaparken 8 Mart 2014'te 227 yolcu ve 12 mürettebatı ile kaybolan MH370 sefer sayılı uçağın sırrı çözüldü.

Malezya Başbakanı Necib Razak, uluslararası uzman ekibinin yaptığı inceleme sonucunda, bulunan parçanın, Malezya Havayolları uçağının kanadına ait olduğunu teyit ettiklerini belirtti. Malezya Başbakanı Razak, "Artık MH370'in yolculuğunun Hint Okyanusu'nun güneyinde son bulduğuna dair somut kanıtımız var" dedi.

Uzmanlar, kanat parçasındaki midyelerin, uçağın kalan kısmının nerede olduğuna dair fikir verebileceğini düşünüyor.
Enkaz parçası inceleme için Fransa'nın Toulouse kentindeki havacılık merkezine gönderilmişti.

FRANSA TEYİT ETMEDİ AMA...

Paris Başsavcıvekili Serge Mackowiak ise kesin konuşmaktan kaçındı. Mackowiak, bulunan kanat parçasının MH370 sefer sayılı kayıp Malezya uçağının ait olduğuna dair "çok kuvvetli delillere ulaşıldığını" açıkladı.

Fransa'nın başkanti Paris'te düzenlediği basın toplantısında konuşan Mackowiak, uzmanların yaptıkları inceleme neticesinde kanat parçasının Malezya Havayollarına ait Boeing 777 uçağının karakteristik özelliklerini taşıdığı sonucuna ulaştığını söyledi.

Mackowiak, kesin açıklamanın bugün yapılacağını belirtti.

Malezya Havayolları da yaptığı açıklamada gelişmeyi, "çok büyük bir ilerleme" olarak niteledi. Havayolları şirketi 'ilerleyen günlerde daha çok kanıtın bulunmasıyla uçağın kayboluşunun gizemini çözmeyi umut ettiklerini' belirtti.

Ancak Malezya Başbakanı Razak'ın açıklamaları yolcu yakınlarını tatmin etmeye yetmedi. Çoğunluğunu Çinli ailelerin oluşturduğu yolcu yakınları, Malezyalı ve Fransız yetkililerin aynı kesinlikte konuşmamasından şikayetçi. Haberlerin ardından çok sayıda kişi Malezya Havayolları'nın Pekin'deki bürosunun önünde toplanırken; Çinli bir baba, "Bize baştan beri yalan söylüyorlar. Kızımın hayatta olduğunu biliyorum. Bize gerçeği söylemiyorlar" diye tepki gösterdi.

NEDEN DÜŞTÜĞÜ BELLİ DEĞİL

Boeing 777 tipi uçağın neden düştüğüne ilişkin sır perdesi, karakutunun bulunmasının ardından aralanacak.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR