Kılıçdaroğlu: Adım adım iktidara
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'Adım adım İktidara Projesi'nin tanıtım toplantısında açıklamalarda bulundu
GÜNDEM , 16 Ekim 2020 Cuma, 12:04
Kılıçdaroğlu: Adım adım iktidara

Partisinin Adım Adım İktidara Projesi'nin tanıtım toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları şu şekilde:

"SON 10 YILDA EN BÜYÜK DEĞİŞİMİ YAŞAYAN PARTİ CHP'DİR"

"Adım Adım İktidara" diyoruz. 6 bin 800 yol arkadaşım 961 mahalleyi gezecek. Amacımız ne, hedefimiz ne? Önce şunu ifade edeyim. Şöyle bir soruyla karşılaşırsanız, nerede olursa olsun, ülkenin iyi gitmediği belli. Sorun yaşadığımız da belli. Genelde şöyle bir soru sorulur. CHP hep eleştiriyor hiç öneri getirmiyor. Şu soruyu getirin: Hangi soruna çözüm gitmedi. Sonra şunu aktarın. Bizim siyasi tarihimizde son 10 yılda en büyük değişimi yaşayan parti CHP'dir. Yetkin kadrolarıyla çözüm üreten tek partidir. Hangi sorun olursa olsun; ister esnafın, çiftçinin, sanayinin, dış politika... Hangi alanda olursa olsun... Biz bu çözümleri evrensel değerler, diğer ülkelerin getirdiği çözümler, bütün bunları özümseyerek yeni bir yol haritası getirdik. Biz, Türkiye'ye karşı en ağır sorumluluğu üstlenmesi gereken partiyiz. Çünkü biz kadrolarımızla sorunları çözmek konusunda azimli ve kararlı bir duruş sergilemek zorundayız."

"İkinci yüzyıla çağrı beyannamesinin önce felsefesini çok iyi bilmek gerekir. Eğer bu felsefeyi bilirsek ikinci yüzyıla çağrı beyannamesini çok iyi anlatırız. Birinci öznesi şudur. Bir yüzyılı geride bıraktık. Geçen yüzyılda milli kurtuluş savaşı verdik, cumhuriyeti kurduk, çok partili hayata geçtik, darbeler, idamlar oldu, gencecik filiz gibi çocuklarımız ülkenin bağımsızlığı için hayatını verdiler. Acılarımız var, başarılarımız var. Bütün bunları 83 milyon olarak hafızalarımızda tutmalıyız. Birinci yüzyılın bize bıraktığı 5 temel sorunu da gündeme getirdik."

"ALLAH İLE KUL ARASINA GİRMENİN KİMSEYE YETKİSİ YOKTUR"

"Geçmişten ders çıkaramazsanız sağlıklı bir gelecek inşa edemezsiniz. Bu çağrı beyannamesinin bir başka özelliği var: Bu çağrı beyannamesi Türkiye'de hiçbir toplumsal sınıfı dışlamayan bir özelliğe sahiptir. Beyannamenin temel özelliği bir CHP beyannamesinin ötesinde Türkiye'yi ikinci yüzyıla güçlü bir şekilde sokacak Türkiye'yi bölgede güçlü hale sokacak bir beyannamedir. İnanç ve etnik kimlik üzerinden siyaset tarihin tozlu sayfalarında kalmalıdır. İktidarda kalmak için insanların inanç ve kimlikleriyle oynarsanız Türkiye'yi aşağı çekerseniz. Herkesin etnik kimliği kendi şerefidir. Allah ile kul arasına girmenin kimseye yetkisi yoktur. Biz bu değerleri zenginlik olarak kabul ettiğimizde çağdaş uygarlığı o şekilde götürmek zorundayız."

"HAVUZ MEDYASI DA BUNU ELEŞTİREMEDİ"

Bu beyanname birlikte yaşamayı en iyi şekilde ortaya koyan bir beyannamedir. Birlikte yaşama, birlikte mücadele etme, farklılıkları ayrışma değil birleşme aracı olarak gören bir beyannamedir. İkinci yüzyıla çağrı beyannamesi için bir vatandaşı bu beyanname yanlıştır demez. Öyle özenle hazırladı. Eksiği vardır, keşke şu da olsa diyebilir. Bu beyanname Türkiye'yi çağdaş uygarlığa ulaştıracak yol haritasıdır. Diyorlar ya CHP eleştirir hiç çözüm üretmez. İşte onlara bu beyannameden bir tane vereceksiniz. Havuz medyası da bunu eleştiremedi. Bu beyanname CHP'ye yakışırdı ve biz de bunu yaptık. Bu beyannameyi tarihe miras olarak bıraktık ve bunu uygulamak için harekete geçmek zorundayız."

"Toplantılara katılan arkadaşlarım şunları söylemelidir: CHP, Türkiye'de değişim ve dönüşümün adresidir. Bunu büyük bir özgüvenle söyleyeceksiniz. CHP aynı zamanda siyasal partiler içinde en nitelikli en yetkin kadroları bulunduran partidir. Sorunları masaya yatırır ve özgürce tartışırız. Benim görmediğim bir hatayı bir arkadaşım görebilir. Bu özellik bize bu çözümleri üretiyor zaten.

Sorunları çözmek sıradan bir olay değildir. Sorunu çözmek için önce sorunu bilmek gerekir. Biz, sorunun kaynağına iniyoruz, sorunu yaşayanlarla konuşuyoruz. Onun üzerine oturup çözüm üretiyoruz. Ürettiğimiz çözümü sorunu yaşayanlarla yeniden konuşuyoruz. Sorunun çözümüne onlar onay verdikten sonra kamuoyu ile paylaşıyoruz."

"GENÇLERE NASIL BİR TABLO BIRAKTIKLARININ FARKINDALAR MI"

"Birinci yüzyılın, ikinci yüzyıla mirası 5 temel sorundur. Nüfusumuzun yarıdan fazlası genç. Taşı sıksa suyunu çıkaracak gençler ordumuz var. Eğitimli, dünyayı takip eden genç nüfusumuz var. Peki bu gençler ikinci yüzyıla nasıl bakıyorlar? Bir araştırmada "İmkanınız olsa yurt dışına yerleşmek ister misiniz" diye soruluyor. Gençlerin yüzde 62,5'i evet imkanım olsa yurt dışında yaşarım diyor. AKP'lilerin yüzde 47,3'ü imkanım olsa yurt dışına giderim diyor. Önümüzdeki ciddi tehlikeyi görüyor musunuz arkadaşlar? Bir ülkenin gençliği, bir yüzyıl yaşamış gençlik, ikinci yüzyıla girerken ben bu ülkede yaşamak istemiyorum diyor. Bu mayıs anketiydi. Eylül anketinde şu soru soruluyor. Size bir ülke kalıcı vatandaşlık verse o ülkeye gider misiniz diye soruldu. Yüzde 64'ü evet, sadece yüzde 14'ü hayır diyor. Yüzde 14'ü ise kararsız. Türkiye'nin gerçek anlamda beka sorunu ne? Gençliği yüzde 60'ı başka ülkede yaşamak istiyorsa Türkiye'nin beka sorunu ne? Kaç siyasetçi, vatansever bunu düşünüyor? Bayrak için mangalda kül bırakmayanlar bunu düşünüyor mu acaba? Gençlere nasıl bir tablo bıraktıklarının farkındalar mı acaba? İşte beka sorunu budur."

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR