Kılıçdaroğlu zehir zemberek
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, Uludere olayında istihbaratın nereden alındığını sorduğunu belirterek, ''Cevabı, Genelkurmay Başkanlığı'ndan 3 ay sonra alıyorum. Genelkurmay Başkanlığı, Recep Tayyip Erdoğan'ın basın ofisi mi niye o cevap veriyor?'' dedi.
GÜNDEM , 22 Mayıs 2012 Salı, 15:39
Kılıçdaroğlu zehir zemberek

Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, geçen haftanın, siyasal tarihte, ulusal kurtuluş savaşı tarihinde önemli bir hafta olduğunu, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı hep beraber kutladıklarını söyledi.

Gençlere hak ettikleri önemin hiç bir zaman verilmediğini, lafa gelince çok şey söylenildiğini ancak işe gelince bir şey yapılmadığını belirten Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, gençlere '' kininizi unutmayın'' dediğini kaydetti.

Kılıçdaroğlu, kin tohumlarının ekildiği bir gençlikten ülkeye yarar gelmeyeceğini ifade ederek, ''Yarar sevgi, barış, dostluk üzerine olursa gelir. Gençleri kucaklayacağız, toplumun vazgeçilmez unsuru kabul edeceğiz. Gençleri, sadece güzel laflarla avutmadık. Onlar gerçekleri gördüğünde isyan etti, haksızlıklara karşı itirazlarını yaptı, onlardan 600'ünü şimdi hapishanelerde tutuyoruz. Hem 'geleceğimiz, umudumuz' diyoruz hem de hapishanelere atıyoruz. AKP Hükümeti döneminde, 'itiraz etti, eyleme katıldı' diye üniversitelerden kovulan öğrenci sayısı 4 bin 700'' diye konuştu.

Kenan Evren'in, gençlerin siyasetten uzak durmasına yönelik bir mantığının bulunduğunu belirten Kılıçdaroğlu, bu mantığın, kinle besleyerek, yeniden gençlere aşılanmaya çalışıldığını iddia etti.

Kılıçdaroğlu, gençleri üniversitede de iyi eğitemediklerini savunarak, UNESCO'nun çalışmasına göre Türkiye'nin, eğitim kalitesi açısından 125 ülke arasından 77. sırada yer aldığını söyledi.

Eğitimin kalitesizliği ve izlenen ekonomi politikasının başka bir şeyi daha beraberinde getirdiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, gençlerin yüzde 21'i, kentlerdeki gençlerin ise yüzde 25'inin işsiz olduğunu vurguladı.


Gençlere yönelik anayasa önerisi


Partisinin, gençler için güzel şeyler düşündüğünü ifade eden Kılıçdaroğlu, AK Parti'nin, gençleri denetlediğini, kendilerinin denetlemeyeceklerini ve destekleyeceklerini anlattı. Gençlere ''Siz susun, konuşmayın'' denildiğini iddia eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

''(Susmayın konuşun, çünkü söz sizde) diyeceğiz. Gençleri baskı altına alıyorlar, CHP olarak gençlerin önündeki bütün engelleri, YÖK belasını kaldıracağız, gençler üniversite yönetiminde hem söz hem karar sahibi olacak.

Anayasa değişikliğinde de gençler için yeni önerilerimiz var. 'Gençler korunacak' diye bir madde var, korunacak değil, 'gençlerin önündeki engeller kaldırılacak' demek lazım, gençler kendilerini korurlar. Anayasa değişikliklerinde bu önerimizi, arkadaşlarımız komisyona götürecekler, gençler yönetimde söz ve karar sahibi olacaklar. Yeni bir düzen getirdiler, Atatürk anıtına çelenk konulmazmış. Bir gazetede yer alan fotoğrafta, Atatürk heykeli var, etrafında polisler heykeli koruma altına almışlar, Atatürk'ü çok sevdikleri için değil; kim çiçek koyacağını engellemek için. AKP'nin işte 19 Mayıs anlayışı budur. Bir ülkenin kurtarıcısı, ülke için hizmet etmiş, kim olursa olsun onu anmak için bir buket çiçekle gitmenin ne sakıncası var. 'Yasakçı anlayışı engelleyeceğiz' diye yola çıktılar, yasakları getirmenin siyasal partisi oldular. Yasakların arkasına sığınan bir siyasal parti oldular.''


''İkinci komisyon kurmamız lazım''


Erdoğan'ın, TOBB Genel Kurulu'nda bir konuşma yaptığını, CHP'nin toplumsal uzlaşmadan neyi kast ettiğini bir türlü anlayamadığını söylediğini kaydetti.

Türkiye'nin son 40 yılda en temel, çözemediği, neredeyse bir kuşaktan ötekine aktaracağı sorunun terör olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, terörle mücadelede geçmiş hükümetlerin çaba harcadığını, emek verdiğini ancak sorunu çözmediğini kaydetti.

Kılıçdaroğlu, ilk raporu, öneriyi getiren, ''Toplumsal uzlaşmayla bu sorun çözülür'' diyen parti olduklarını vurgulayarak, buna rağmen Erdoğan'ın, ''CHP, toplumsal uzlaşmadan neyi kast ediyor anlamıyorum'' dediğini söyledi.''Yalan olduğu çıktı''


Kılıçdaroğlu, 28 Aralık 2011'in, tarihlerinde kara bir leke olduğunu, Uludere'de 34 vatandaşın öldürüldüğünü söyledi.

Defalarca, ''Bu istihbaratı nereden aldınız?'' diye sorduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, ''Bu soruyu arkası oldukları yabancı devletlerin istihbarat servislerinin oyuncağı olup olmadığını öğrenmek için soruyorum. Siz istihbaratınızı yabancı bir ülkenin istihbaratına endekslemişseniz, ülkenin güvenliğini de onlara endekslemiş oluyorsunuz'' dedi.

Kılıçdaroğlu, MİT'in, ''Ben istihbarat vermedim'', Genelkurmay'ın, ''Bize dışardan geldi'' dediğini belirterek, şöyle devam etti:

''Meclis'te komisyon kuruldu, komisyonda bilgiler geldi. Genelkurmay, Uludere için parlamentoya rapor gönderiyor, 'istihbaratın tamamı milli kaynaklardan' diyor. Ben 3-5 aydır Başbakan'a soruyorum, cevabı Genelkurmay Başkanlığı'ndan 3 ay sonra alıyorum. Merak ediyorum, Genelkurmay Başkanlığı, Recep Tayyip Erdoğan'ın basın ofisi mi, niye o cevap veriyor? Soruya yanıt verecek olan siyasi otorite, Başbakan'dır. O cevap vermiyor, onun sözcüsü konumunda olan Genelkurmay veriyor. Demokrasilerde böyle bir şey yoktur, herkesin sorumluluğu vardır, önce siyasetçinin sorumluluğudur, çünkü ülkeyi yöneten siyaset kurumudur, diğerleri bürokratlardır. Siyaset kurumu cevap vermeyecek, cevap vermemek için çaba harcayacak, Genelkurmay onun basın sözcüsü gibi 'Ben bunu milli kaynaklardan aldım' diyecek. Ne oldu, tamamının yalan olduğu çıktı meydana.''


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR