Kirpikleri saran parazitler böyle görüntülendi
Çinli doktorlar bu ay, nadir görülen bir parazit vakası tespit etti. Vaka raporuna göre 8 yaşında bir kız çocuğunun kirpiklerini kasık bitleri istila etmişti. Doktorlar, bitlerin genç hastada nasıl ortaya çıktığını belirleyemedi ama küçük kızı tedavi etmeyi başardı.
DÜNYA , 14 Temmuz 2021 Çarşamba, 10:41
Kirpikleri saran parazitler böyle görüntülendi

Vaka raporu 3 Temmuz'da New England Journal of Medicine isimli hakemli bilimsel dergide yayımlandı. Makalede Pekin Üniversitesi'nden doktorlar Xue Feng ve Hong Qi'nin imzası yer alıyordu.Raporda kız çocuğunun, üç hafta boyunca göz kapaklarında kaşıntı hissettiği ve bu şikayetle hastaneye başvurduğu belirtildi. Çocuğun göz kapaklarında kızarıklık da vardı.

Doktorlar daha yakından baktıklarında hastanın kirpiklerinde bitlerin ve sirkelerin varlığını fark etti. Bitlerin daha sonra kasık biti diye bilinen Phthirus pubis olduğu doğrulandı.Doktorlar ayrıca, kız çocuğunun bitler tarafından istila eden kirpiklerinin görüntülerini de vaka raporunda yayımladı.

Kasık bitleri, adından da anlaşılacağı üzere, genelde cinsel organların etrafındaki kıllarında yaşıyor ve kan emiyor.Saç derisinde yaşayan bitlerden farklı bir tür olan kasık bitleri, nadir durumlarda vücudun diğer bölgelerindeki (kirpikler gibi) kalın kıllara göç edebiliyor.

Bu bitler genellikle cinsel temas yoluyla yayıldığı için doktorlar, küçük kızın sağlığından endişe etti. Ancak çocuğun veya ailesinin vücudunun herhangi bir yerinde bit bulunamadı. Ayrıca çocuğun cinsel istismara uğradığına dair kanıt da yoktu.

Diğer yandan bu parazit böcekler, yüzeylere, nesnelere, özellikle havlu, yatak takımı ve giysi gibi eşyalara dokunarak da aktarılabiliyor.Bu nedenle doktorlar aileye tüm eşyalarını sıcak suda yıkamalarını ve kız çocuğunun eşyalarının ayrı tutulmasını tavsiye etti.İki hafta sonraki bir kontrolde çocuğun bitlerden arındığı ve kirpiklerinin yeniden istila edilmediği anlaşıldı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR