Kocası, burnunu ve dudağını keserek onu bu hale getirdi
Afganistan'da eşi tarafından burnu ve dudağı kesilen Sitara’ya Türkiye’den destek geldi. Sitara tedavi için bugün Ankara'ya geliyor.
DÜNYA , 17 Aralık 2013 Salı, 16:31
Kocası, burnunu ve dudağını keserek onu bu hale getirdi

Afganistan'ın İran sınırında bulunan Herat şehrinde akıllara durgunluk verecek koca şiddeti tüm dünyanın dikkatini çekmişti. Kadına yönelik şiddetin her yıl artarak devam ettiği ülkede son kurban 23 yaşındaki 4 çocuk annesi Sitara oldu.

Farsçada “Yıldız” anlamına gelen Sitara isimli kadının burun ve dudağı geçtiğimiz Cuma günü uyuşturucu bağımlısı olan kocası tarafından çocukları önünde kesilmişti. Kocasının uyuşturucu bağımlılığından kurtulmasını istemesi ve bu yönde kocasına telkinlerde bulunması nedeniyle Sitara'nın insanlık dışı işkenceye maruz kaldığı dile getiriliyor. İşkenceci koca ise olayın duyulması üzerine kayıplara karışmıştı. Afgan polisinin tüm çabalarına rağmen işkenceci koca henüz bulunamadı.

Olayın ardından Herat şehrinde tedavi altına alınan Sitara'nın tedavisinin burada yeterli olmaması nedeni ile Afganistan Sağlık Bakanlığı ve Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliği'nin ortaklaşa çalışmasıyla Sitara bugün Türkiye’ye gönderiliyor. Sitara’nın tedavisi Ankara’da sürecek. Türkiye, her yıl Afganistan'da tedavisi mümkün olmayan 250 hastayı ücretsiz olarak ülkemizdeki çeşitli hastanelerde tedavi ettiriyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR