Koza İpek davasında karar çıktı!
Koza Holding davasında Cafer Tekin İpek'e toplam 79 yıl 8 ay 21 gün hapis ve 250 bin lira adli para cezası, Melek İpek'e toplam 12 yıl 8 ay hapis ve 104 bin lira adli para cezası verildi. Yargılaması tamamlanan sanıkların şirketlerdeki hisselerinin müsadere yoluyla Hazine'ye devredilmesine hükmedildi.
GÜNDEM , 09 Ocak 2020 Perşembe, 12:03
Koza İpek davasında karar çıktı!

FETÖ/PDY çatı davasının firari sanığı Koza İpek Holding eski yöneticisi Hamdi Akın İpek, kardeşi Cafer Tekin İpek ile annesi Melek İpek'in de aralarında olduğu 20 sanığın yargılandığı davada karar çıktı.

'Terör örgütüne üye olmak', 'Vergi Usul Kanunu'na muhalefet', 'güveni kötüye kullanmak' suçlarından yargılanan tutuklu sanıklardan Cafer Tekin İpek'e toplam 79 yıl 8 ay 21 gün hapis ve 250 bin lira adli para cezası, Melek İpek'e toplam 12 yıl 8 ay hapis ve 104 bin lira adli para cezası verildi.

Diğer sanıklara 2 yıl 1 aydan 6 yıl 3 ay arasında değişen sürelerde hapis cezası verilirken, yargılaması tamamlanan sanıkların şirketlerdeki hisselerinin müsadere yoluyla Hazine'ye devredilmesine hükmedildi.

Mahkeme ayrıca aralarında Akın İpek´in de olduğu firari sanıkların dosyalarının ayrılması ve şirketlerde bulunan hisselerindeki kayyum kararının devamını kararlaştırdı. (DHA)

MÜSADERE NEDİR?

Müsadere, işlenen suç ile ilgili belirli bazı eşya veya kazançların mülkiyetinin devlete aktarılması işlemine verilen isim. Hukuki niteliği itibariyle bir 'güvenlik tedbiri' olarak kabul ediliyor. Müsadereye ilişkin verilen mahkeme kararlarında kazanılmış hak durumu söz konusu değil. Mahkeme her zaman müsadere konusunda karar verebilir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR